W dniu 18 kwietnia - w Auli wolsztyńskiego Liceum Ogólnokształcącego odbyła się konferencja na temat „O dopalaczach i narkotykach mówią specjaliści”. Z zaproszenia do udziału w niej skorzystało szerokie grono nauczycieli, pedagogów, przedstawicieli służby zdrowia, samorządowców oraz osób związanych zawodowo z wychowaniem dzieci i młodzieży. Konferencja okazała się znakomitą płaszczyzną do rozmów i wymiany doświadczeń wszystkich zainteresowanych środowisk …
Jej inicjatorami byli Starosta Wolsztyński - Janusz Frąckowiak, Przewodniczący Komisji Porządku Publicznego Ochrony Ludzi i Mienia Rady Powiatu Wolsztyńskiego - Jan Koziołek, Przewodniczący Komisji Edukacji Promocji Sportu i Turystyki Rady Powiatu Wolsztyńskiego - Stanisław Piosik, Sędzia Sądu Rejonowego w Wolsztynie, Przewodniczący Wydziału Rodzinnego i Nieletnich - Krzysztof Błoszyk, Komendant Powiatowy Policji w Wolsztynie - insp. Zbigniew Drzymała oraz Burmistrz Wolsztyna - Wojciech Lis.
Zaproszenia do udziału w konferencji wystosowano do środowisk szkolnych i instytucji związanych zawodowo z wychowaniem dzieci i młodzieży. To sprawiło, że aula liceum zapełniła się nauczycielami, pedagogami szkolnymi, policjantami reprezentującymi KWP w Poznaniu, KPP w Grodzisku Wlkp i Kościanie, służbą medyczną, wychowawcami oraz przedstawicielami instytucji udzielającymi pomocy rodzinom. Dopisali również przedstawiciele lokalnych mediów.
Konferencję otworzył Wicestarosta Wolsztyński Piotr Krajewski, witając zaproszonych gości i życząc im owocnych obrad.
Prowadzący konferencję asp. Wojciech Adamczyk z KPP w Wolsztynie zauważył, że aby doszło do takiego wydarzenia, konieczne jest dostrzeżenie jego potrzeby dla środowiska związanego z wychowaniem młodego pokolenia, na które w obecnej dobie czyha wiele zagrożeń, w tym tych związanych z używaniem środków psychoaktywnych. W tym kontekście konieczne jest spojrzenie nieco dalej, niż na to co widać wokół nas dzisiaj, po to, by przewidując rozwój niepokojących zjawisk w przyszłości, móc się na nie choć w części przygotować.
Merytoryczną część konferencji poprzedziła prezentacja znakomitych prelegentów, którzy zgodzili się wziąć w niej udział : dr n. med. Magdaleny Łukasik – Głębockiej, Wojewódzkiego konsultanta do spraw toksykologii klinicznej UM w Poznaniu, Macieja Szczodrowskiego i Leszka Roszczenko - ekspertów i członków Rady Naukowej Centrum Profilaktyki Społecznej w Pułtusku oraz Marka Compela - Kierownika Oddziału Terapii Uzależnienia od Substancji Psychoaktywnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Ciborzu.
Prelegenci podczas swych wystąpień przybliżyli zebranym problematykę zagrożeń dopalaczami i narkotykami postrzeganą przez pryzmat reprezentowanych przez siebie dziedzin. Dzięki temu możliwe stało się stworzenie całościowego obrazu problemu, jego skali w odniesieniu do całego kraju, jaki i Wielkopolski, sposobów ograniczania i wszelkich działań podejmowanych w tym kierunku. Konferencja oparta była na bezpośrednim kontakcie prelegentów z jej uczestnikami. Nie zabrakło więc dyskusji prowadzonych podczas wykładów, jak i w kuluarach, przykładów obrazujących konkretne przypadki, czy opisu mechanizmów decydujących o uzależnieniu, bądź jego braku.
Na zakończenie każdy chętny mógł uzyskać informacje na temat organizowanych przez prelegentów szkoleń i warsztatów oraz zaopatrzyć się w materiały i wydawnictwa dotyczące tematyki uzależnień.
źródło: www.wolsztyn.policja.gov.pl/
|