Kwalifikacja Wojskowa 20162016-02-23  
W dniach od 1 marca do  18 marca 2016 r. na terenie powiatu wolsztyńskiego odbędzie się  kwalifikacja wojskowa. Komisja lekarska pracować będzie w Miejskiej Sali Sportowej „ŚWITEZIANKA” w Wolsztynie ul. Marcinkowskiego 10A.




Harmonogram wezwania osób z poszczególnych gmin przedstawia się następująco:
  • Gmina Siedlec w dniach 01.03. - 03.03.2016;    
  • Gmina Przemęt w dniach 04.03. - 08.03.2016;
  • Miasto i Gmina Wolsztyn  w dniach 09.03. - 16.03.2016;
  • Kobiety  17.03.2016                
  • Ekspertyzy 18.03.2016
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2016 r. podlegają zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej z dnia  21 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1585)
  1. mężczyźni urodzeni w roku 1997;
  2. mężczyźni urodzeni w latach 1992—1996, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  3. osoby urodzone w latach 1995-1996, które:
    -  zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
    -  zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  4. kobiety urodzone w latach 1992—1997, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2015/2016 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkól lub kierunków.
  5. osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Na kwalifikację wojskowa należy zabrać:
  1. dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
  2. posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;
  3. aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy,
  4. dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe np. świadectwo ukończenia ostatniej szkoły lub zaświadczenie o pobieraniu nauki.
Sankcje karne
W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi, wstępne przeznaczenie ich do jednej z form służby, założenie ewidencji wojskowej, wydanie wojskowego dokumentu osobistego (książeczka wojskowa), a także przeniesienia do rezerwy.
W trakcie badań lekarskich, prowadzonych podczas kwalifikacji wojskowej, osoby poddane tym badaniom mogą
zostać uznane za zdolne lub niezdolne do czynnej służby wojskowej i uzyskać jedną z kategorii zdolności:
-"A" - "zdolny do czynnej służby wojskowej";
-"B" - "czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej" (kategoria zdolności "B" oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w okresie do 24 miesięcy od dnia badania);
-"D" - "niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju"
-"E" - "trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny".

Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, przewodniczący komisji lekarskiej może skierować daną osobę na dodatkowe badania specjalistyczne (w tym także psychologiczne) i/lub na obserwację szpitalną.
Badania lekarskie, prowadzone w trakcie kwalifikacji wojskowej, podobnie jak dodatkowe badania specjalistyczne i obserwacja szpitalna, na które może skierować przewodniczący komisji lekarskiej, są obowiązkowe.


Wydział
Spraw Społecznych i Zrządzania Kryzysowego