W środę, 28 października br. w sali sesyjnej wolsztyńskiego Starostwa odbyło się pierwsze w nowej kadencji spotkanie władz Powiatu Wolsztyńskiego z przedsiębiorcami. W spotkaniu uczestniczyli Starosta Wolsztyński Janusz Frąckowiak, Wicestarosta Piotr Krajewski, włodarze gmin tworzących powiat Wójt Dorota Gorzelniak, Wójt Jacek Kolesiński, Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis i Zastępca Burmistrza Tomasz Spiralski, urzędnicy wolsztyńskiego Starostwa, Powiatowego Urzędu Pracy i Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, a przede wszystkim zaproszeni goście - przedsiębiorcy. Celem spotkania było omówienie możliwości zwiększenia zakresu współpracy władz samorządowych z przedsiębiorcami w sprawach kluczowych dla rozwoju gospodarczego naszego powiatu i gmin. Spotkanie stanowiło również znakomitą okazję dla wymiany uwag i propozycji w kwestiach usprawnienia obsługi spraw przedsiębiorców w urzędach.
Licznie przybyłych przedsiębiorców powitał serdecznie Pan Starosta Janusz Frąckowiak. Poinformował zebranych o utworzeniu z dniem 01.01.2016r. punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w Starostwie i urzędach gmin w Przemęcie i Siedlcu, z której będą mogły korzystać osoby wymienione w art. 4 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz.U. 2015, poz.1255), planach budowy windy w budynku B Starostwa służącej osobom niepełnosprawnym, utworzeniu zamiejscowych Wydziałów Komunikacji w Przemęcie oraz Siedlcu, by zapewnić obsługę spraw komunikacyjnych na terenie tych gmin. Poinformował również zebranych o przedłużeniu okresu dostosowania szpitala do wymogów rozporządzenia do końca 2017r. a także o wsparciu naszych gmin, które drogą podejmowanych uchwał przekazują środki na rzecz szpitala.
Ofertę Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju w Poznaniu, zalety szkolenia pracowników dla firm, możliwości pozyskiwania środków na wspomaganie przekwalifikowania lub aktualizacji wiedzy i umiejętności przez pracowników przedstawił Prezes WANiR Pan Jakub Michałowski. Przybliżył obecnym zagadnienia związane z Krajowym Funduszem Szkoleniowym oraz Rejestrem Usług Szkoleniowych. W roku 2015 w KFS limit na 1 uczestnika w ciągu roku wynosi blisko 12 tys. zł a dofinansowanie mogą otrzymać tylko osoby powyżej 45 roku życia zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. W 2016 roku ograniczenie wiekowe ma zostać zniesione. Dofinansowanie dla mikroprzedsiębiorstw wynosi do 100%, dla małych i średnich firm - 80%. Firma zadeklarowała współpracę i pomoc w pozyskiwaniu dofinansowania na szkolenia przedsiębiorcom.
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wolsztynie Pani Sylwia Tomiak-Rozynek i Kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Pani Jolanta Fijałkowska przedstawiły sytuację na rynku pracy w Powiecie Wolsztyńskim oraz usługi i instrumenty rynku pracy, przybliżyły zagadnienia związane z Krajowym Funduszem Szkoleniowym oraz zatrudnianiem cudzoziemców. Celem Krajowego Funduszu Szkoleniowego jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Ze środków mogą skorzystać przedsiębiorcy i pracownicy, którzy mają potrzebę kształcenia ustawicznego. Środki mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów szkoleń, kursów, studiów podyplomowych, egzaminów, badań lekarskich i psychologicznych, ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem. Nie można starać się o dofinansowanie szkoleń BHP i ppoż. W tym roku zawartych zostało 6 umów na przeszkolenie 60 pracowników. Środki w ramach KFS przyznane PUP w Wolsztynie w 2015r. wynosiły 110 tys. zł. Przedsiębiorcy sami wybierają firmę szkoleniową, która najlepiej spełnia ich oczekiwania. Wnioski składa się do Powiatowego Urzędu Pracy wraz z uzasadnieniem potrzeb szkoleniowych, po podpisaniu umowy w ciągu kilku dni przelewane są środki na konto pracodawcy, następnie pracodawca podpisuje umowy lojalnościowe z pracownikami, przeprowadza szkolenie i dokumentuje poniesione wydatki.
Kierownik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Wolsztynie Pani Ewa Piechowiak oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Pan Andrzej Omieczyński omówili sprawy związane z procedurą uzyskiwania pozwoleń na budowę, tematy związane z realizacją budów, z utrzymaniem obiektów budowlanych i obowiązków dla właścicieli w zakresie użytkowania tych obiektów w świetle znowelizowanego prawa budowlanego. Kierownik Wydziału Rozwoju Powiatu i Inwestycji Starostwa Powiatowego w Wolsztynie Pan Marcin Orzechowski przedstawił kwestie czasowej i stałej organizacji ruchu po uzyskaniu pozytywnej opinii zarządcy dróg. Wymienił również najważniejsze inwestycje w Powiecie Wolsztyńskim realizowane w ramach dobrej współpracy wspólnie z gminami tworzącymi powiat: szpital, przebudowa ul. Boh. Bielnika w Wolsztynie, przebudowa chodnika na ul. Lipowej w Wolsztynie od obwodnicy w kierunku Komorowa, przebudowa chodnika w Kopanicy, budowa ciągu pieszo-rowerowego Siedlec- Żodyń, VI etap rozwoju szlaków wodnych na terenie gminy Przemęt. Inspektor Wydziału Rozwoju Powiatu i Inwestycji Pani Ewa Zielińska przybliżyła uczestnikom spotkania kwestie bezpłatnych szkoleń i spotkań organizowanych przez urząd powiatowy dla przedsiębiorstw. Podinspektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Pani Katarzyna Łuczak przedstawiła sprawy organizacji pracy w urzędzie, organizacji imprez i wydarzeń kulturalnych w powiecie.
Starosta Wolsztyński Janusz Frąckowiak podziękował przedsiębiorcom za dotychczasową współpracę, zadeklarował wyrozumiałość, życzliwość, daleko idącą pomoc w obsłudze spraw i rozwiązywaniu problemów. Jesteśmy po to by Państwu pomagać, abyście Państwo mogli się jak najlepiej rozwijać, a tym samym nasze gminy i powiat. Składamy serdeczne podziękowania przedsiębiorcom, którzy uczestniczyli w naszym spotkaniu, dziękujemy za wolę współpracy i zainteresowanie sprawami gmin i naszego powiatu.
W załączeniu prezentacje ze spotkania:
Ewa Zielińska
Wydział Rozwoju Powiatu i Inwestycji