Szkodliwość spalania śmieci w piecach domowych | 2015-10-06 |
|
W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym, przypominamy o szkodliwości spalania śmieci w piecach domowych.
CZY WIESZ, ŻE:
- Ten, kto spala odpady, truje siebie i najbliższe otoczenie!
- Paleniska domowe z powodu niskiej temperatury spalania nie są dostosowane do spalania wszystkich odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych!
- Podczas spalania odpadów wydzielają się bardzo niebezpieczne dla zdrowia i środowiska substancje, takie jak: tlenek węgla, nieorganiczne związki chloru, nieorganiczne związki fluoru, tlenki azotu, dwutlenek siarki, metale ciężkie, dioksyny, furany!
- Stężenia zanieczyszczeń wydobywających się z domowych kominów wielokrotnie przewyższają dopuszczalne stężenie tych substancji w powietrzu!
- Toksyczne działanie zanieczyszczeń polega na powolnym, ale skutecznym uszkadzaniu narządów wewnętrznych: wątroby, płuc, nerek, rdzenia kręgowego lub kory mózgowej, są odpowiedzialne za częste występowanie nowotworów! Niecałe 2 mg dioksyn może zabić 80 kilogramowego człowieka!
- Spalając 1 kg pianki poliuretanowej (występuje np. w odzieży i obuwiu) wytwarza się 50 litrów cyjanowodoru, który w połączeniu z wodą tworzy jedną z najsilniejszych trucizn – kwas pruski!
- Spalając 1 kg polichlorku winylu PCW wytwarzamy aż 280 litrów gazowego chlorowodoru, który z parą wodną tworzy niszczący kwas solny!
- Kominy domów znajdują się na niedużej wysokości, co uniemożliwia wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i ich rozproszenie przez wiatr. Skutkiem tego jest wzrost zanieczyszczeń w powietrzu w naszym najbliższym otoczeniu!
- Według danych z raportu Komisji Europejskiej, co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 000 Polaków!
- Spalane w domowych piecach śmieci powodują osadzanie się tzw. sadzy mokrej w przewodach kominowych, którą bardzo trudno usunąć, a jej nadmiar może spowodować zapalenie się przewodu kominowego bądź nawet pożar domu!
PAMIĘTAJ!!!
W gospodarstwach domowych można spalać tylko takie odpady jak:
- papier, tekturę, drewno,
- opakowania z papieru, tektury i drewna,
- odpady z gospodarki leśnej, ale nie chemikalia i opakowania z tworzyw sztucznych,
- odpady z kory i korka,
- trociny, wióry i ścinki (ale nie zanieczyszczone chemikaliami!),
- mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury.
Nie wolno spalać:
- butelek plastikowych, opakowań i reklamówek plastikowych, worków plastikowych,
- starych mebli, ponieważ zawierają szkodliwe kleje, farby i lakiery,
- laminatów,
- butów,
- sprzętu AGD i RTV,
- baterii,
- farb, lakierów i klejów,
- pieluch jednorazowego użytku - tzw. „pampersów”,
- kolorowych gazet,
- starych opon,
- odpadów z płyt wiórowych,
- olejów.
|
|
|