Przyjmujemy wnioski o stypendia dla studentów i słuchaczy2015-10-05  
Wydział Edukacji informuje, że 25.09.2015r. zakończył się nabór wniosków od uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ubiegających się o Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Trwa jeszcze nabór wniosków od studentów i słuchaczy szkół wyższych. Osoby, wykazujące dochód za 2014r. nie przekraczający 650 PLN, które uzyskały w ubiegłym roku szkolnym lub akademickim średnią wyższą lub równą 4,01, mogą złożyć komplet dokumentów do 20.10.2015r (pok. nr 46, w godzinach 10:00-14:00).

Wnioski i załączniki (obowiązkowo nr 4, 5, 6, opcjonalnie nr 7) można wydrukować ze strony internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu  (https://www.umww.pl/departamenty_departament-edukacji-i-nauki_stypendium-marszalka-wojewodztwa-wielkopolskiego-o-charakterze-socjalnym  )  lub pobrać w Starostwie Powiatowym (pok. 46).

Dodatkowo dołączyć należy:
1) Zaświadczenie ze szkoły lub uczelni o wysokości średniej ocen w nauce za poprzedni rok szkolny/akademicki uzyskanej przez wnioskującego, z wyłączeniem ucznia I roku szkoły ponadgimnazjalnej, studenta I roku.
2) Kserokopię świadectwa z poprzedniego roku szkolnego (dot. ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej) studenta I roku (oryginał do wglądu)
3) Zaświadczenie ze szkoły/uczelni o obecnym statusie słuchacza/studenta, w momencie składania wniosku.
4) Zaświadczenie ze szkoły/uczelni o obecnym statusie ucznia/słuchacza/studenta – dotyczy uczącego się rodzeństwa wnioskodawcy.
5) Zaświadczenie o zameldowaniu wszystkich członków rodziny, wraz z określeniem daty zameldowania.
6) Zaświadczenie z właściwego urzędu skarbowego za poprzedni rok kalendarzowy (2014) o wysokości dochodów,  osiągniętych przez wszystkich pełnoletnich członków rodziny (ZAS-DF), w tym wnioskującego słuchacza/studenta z wyłączeniem osób prowadzących działalność gospodarczą; rozliczają się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne; w formie karty podatkowej (załącznik nr 5)
7) Zaświadczenie z właściwego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wysokości składki zdrowotnej za poprzedni rok kalendarzowy (2014) wszystkich pełnoletnich członków rodziny, w tym wnioskującego słuchacza/studenta.
8) Oświadczenie o wysokości dochodu za poprzedni rok kalendarzowy/rozliczeniowy członków. wchodzących w skład rodziny wnioskującego w przypadku gdy: prowadzą działalność gospodarczą; rozliczają się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne; w formie karty podatkowej- zgodnie z Załącznikiem nr 5.
9) Zaświadczenie o dochodowości gospodarstwa rolnego, działów specjalnych produkcji rolnej z urzędu gminy, miasta i gminy w przypadku gdy dotyczy.
10) Oświadczenie członka rodziny o wysokości dochodu niepodlegającego opodatkowaniu, który został uzyskany za poprzedni rok kalendarzowy - zgodnie z Załącznikiem nr 6. Katalog dochodów reguluje art. 3 pkt. 1 lit. c ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
11) Zaświadczenia lub decyzje o przyznanych stypendiach wnioskującego i w rodzinie – o których mowa  w załączniku nr 6 (wyjątkiem jest sytuacja, gdy przyznane były w latach ubiegłych stypendia Marszałka – wówczas wystarczy wpisać kwotę za poprzedni rok).
12) Kserokopię aktu zgonu rodziców w przypadku, gdy wnioskodawca jest sierotą zupełną (oryginał do wglądu).
13) Oświadczenie potwierdzające status rodzica samotnie wychowującego dziecko/dzieci - zgodnie z Załącznikiem nr 7 – jeśli dotyczy.
14) Kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności osoby wnioskującej powyżej 16 roku życia, z miejskiego/powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, z zaznaczeniem stopnia niepełnosprawności9 (oryginał do wglądu ).
15) Kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności gdy w rodzinie wnioskującego jest osoba niepełnosprawna, z miejskiego/powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, (oryginał do wglądu).
16) Inne zaświadczenia lub decyzje wymagane w celu weryfikacji poprawności danych zawartych we wniosku (np. decyzja o przyznanych alimentach, zaświadczenie o byciu bezrobotnym zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy).

W związku z licznymi wątpliwościami związanymi z wyliczaniem dochodu informujemy, że jako dochód właściwy do wniosku bierzemy dochód netto (dochód brutto pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i podatek). Do dochodu nie wliczamy świadczeń rodzinnych oraz zasiłków specjalnych dla osób niepełnosprawnych.

Kontakt w razie pytań i wątpliwości :
Agata Andrys,
tel. (68) 384-56-28 (w godz. 10:00-14:00).