Dnia 10.02.2015r., z inicjatywy Komisji Europejskiej, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Rzecznika Praw Dziecka, obchodzimy Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Wydarzenie organizowane jest pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów jest rola, jaką każda z osób korzystających z Internetu może odegrać w budowie bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.
W związku z obchodami w naszej szkole Światowego Dnia Bezpiecznego Internetu, uczniowie klasy 2e oraz 2d wraz z opiekunem Panią mgr Eweliną Furmanowicz zorganizowali debatę społeczną na temat „Bezpieczny Internet: prawda, czy mit?”.
Debata odbyła się 04.03.2015r. o godz. 11.45 w Zespole Szkół Ogólnokształcących. W gronie ekspertów zasiedli: aspirant Wojciech Adamczyk, aspirant Artur Lorenz, sierżant sztabowy Damian Gorzelniak, Pan Robert Baszko reprezentujący firmę Intak, Pan Piotr Durkowiak reprezentujący firmę cityLAN oraz mgr inż. Marcin Klessa nauczyciel informatyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie.
Po stronie PRAWDY zasiedli uczniowie klasy II d: Adrianna Czaja, Jędrzej Kusior, Mikołaj Jobke, Jacek Marchwicki, Marcin Dolicher, Adrian Piskorski, Robert Wysokiński.
Po stronie MITU zasiedli uczniowie klasy IIe: Natalia Wójcik, Kornelia Paszkowska, Daria Skrzypczak, Kamil Piela, Rafał Smoleń, Michał Braun.
Debatę swoją obecnością uświetnili: Starosta Wolsztyński Pan Janusz Frąckowiak, Burmistrz Miasta Wolsztyna Pan Wojciech Lis, z-ca Komendanta Policji w Wolsztynie Pan Jarosław Frąckowiak, Pani Dyrektor Danuta Szpakowska, Pani Dyrektor Katarzyna Lulkiewicz, Pani pedagog Dorota Kania.
Zaproszonych gości, ekspertów, młodzież, przywitała Pani mgr Ewelina Furmanowicz, inicjatorka debaty, moderatorami byli uczniowie klasy IId: Małgorzata Patalas i Jakub Puchacz.
Dyskusja była niezwykle ożywiona, uczniowie nie pozostawali sobie dłużni w przerzucaniu się argumentami, niejednokrotnie w dyskusję włączali się eksperci ze swoją fachową opinią. Marcin Klessa zwrócił uwagę, iż dobre programy antywirusowe, najczęściej płatne mają aktualną bazę wirusów, jednak na co dzień korzysta się z darmowych programów antywirusowych, co nie zawsze oznacza, że ich bazy wirusów są aktualne. Pan Robert Baszko zwrócił uwagę co zrobić, aby nasza poczta elektroniczna była bezpieczna, natomiast Pan Piotr Durkowiak uświadomił nam jak niezwykle ważne jest zabezpieczanie sieci wi-fi. Na pytanie czy powinniśmy umieszczać nasze zdjęcia w Internecie, Pan aspirant Wojciech Adamczyk przytoczył niezwykle interesującą i przejmującą historię o dziewczynie, która udostępniła swojemu chłopakowi film; w momencie, gdy się rozstali chłopak rozesłał ten film wśród kolegów, dziewczyna bardzo ciężko przeżyła upokorzenie. W Internecie wszechobecne są włamania na portale społecznościowe, podszywanie się pod kogoś innego. Nasi eksperci radzili nam jak się przed tym ustrzec. Debata również poderwała widownię, padło wiele pytań do ekspertów.
Sam temat debaty wzbudził wiele kontrowersji. Eksperci przekazali nam wiele cennych informacji. Zwrócili nam uwagę na rzeczy, o których na co dzień się nie pamięta, a są niezwykle ważne, uczestnicy debaty mówili, że zaraz po powrocie do domu wprowadzą w życie wskazówki, które przekazali nam eksperci.
Widać, że tego typu debaty są potrzebne, ponieważ wydawałoby się, że wszystko na temat bezpiecznego Internetu zostało już powiedziane. A jak nam udowodniła nasza debata, jest jeszcze wiele do powiedzenia. Okazało się, że to od nas zależy na ile Internet będzie bezpieczny, jakże prawdziwe są słowa przewodnie tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu: „RAZEM TWORZYMY LEPSZY INTERNET”.
Na koniec debaty głos zabrali: Pani Dyrektor Katarzyna Lulkiewicz, Starosta Wolsztyński Pan Janusz Frąckowiak oraz komendant Wolsztyńskiej Policji Pan Jarosław Frąckowiak, podsumowując w kilku, jakże ważnych zdaniach, naszą debatę.
Ewelina Furmanowicz
|