Nawiązując do Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który odbył się 14 listopada, wśród pracowników naszego Starostwa przeprowadzona została akcja profilaktyczna w postaci ankiety oceny ryzyka wystąpienia zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat. Opracowana przez Finnish Diabetes Association skala jest prostym formularzem, za pomocą którego w szybki sposób można zidentyfikować osoby zagrożone rozwojem cukrzycy, a co za tym idzie - rozpocząć działania profilaktyczne, nakierowane na zwalczanie czynników ryzyka rozwoju tej choroby. Ma to szczególne znaczenie zarówno w aspekcie wystąpienia późniejszych powikłań sercowo-naczyniowych, jak i w opóźnieniu ujawnienia się samej cukrzycy. Jak się okazało, już zaburzenia metabolizmu glukozy zwiększają 2-krotnie śmiertelność oraz ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu, w momencie gdy nie można jeszcze rozpoznać cukrzycy na podstawie znanych powszechnie kryteriów. Z tego też powodu, uwzględniając skalę FINDRISC, możliwe jest określenie ryzyka wystąpienia powyższych incydentów.
Formularz zawiera 8 pytań. Odnoszą się one bezpośrednio do wspomnianych wcześniej stanów ryzyka rozwoju cukrzycy. Do każdego pytania przewidziano co najmniej 2 opcje wyboru odpowiedzi. Dla wszystkich możliwości przypisano określoną liczbę punktów, które sumuje się po zaznaczeniu wszystkich odpowiedzi. Im więcej punktów uzyska pacjent wypełniający formularz, tym większe jest ryzyko wystąpienia u niego cukrzycy typu 2 w najbliższej dekadzie. Wśród urzędników naszego Starostwa wyniki przeprowadzonej ankiety plasują się następująco:
• 48% niskie ryzyko, w przybliżeniu zachoruje 1 osoba na 100;
• 30% nieznacznie podwyższone ryzyko, zachoruje w przybliżeniu 1 osoba na 25;
• 11% umiarkowane ryzyko, w przybliżeniu zachoruje 1 osoba na 6;
• 7% wysokie ryzyko, zachoruje w przybliżeniu 1 osoba na 3;
• 4% bardzo wysokie ryzyko , zachoruje w przybliżeniu 1 osoba na 2.
Szanowni Państwo! Cukrzyca jako jedyna choroba niezakaźna została określona przez Światową Organizację Zdrowia epidemią XXI wieku, dlatego tylko efektywna profilaktyka, prewencja i edukacja we współpracy z całym zespołem terapeutycznym może przyczynić się do budowania zdrowego społeczeństwa. W załączniku znajduje się skala FINDRISC, by każdy chętny włączył się do naszej akcji i sprawdził ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 u siebie jak i u swoich bliskich.
Wydział Promocji
/-/ Natalia Sroczyńska
|