II edycja konkursu „Obywatele dla Demokracji”2014-03-06  
   Do 15 kwietnia organizacje pozarządowe mogą składać wnioski wstępne na projekty tematyczne w programie „Obywatele dla Demokracji”. Zaktualizowany podręcznik i wzory dokumentów można pobrać ze strony www.ngofund.org.pl. W drugiej edycji konkursu na dotacje przeznaczono 9 mln euro. Wysokość  dotacji dla projektów  realizowanych samodzielnie wynosi od 50 tys. do 250 tys. zł, a przy wnioskach o dofinansowanie projektów partnerskich organizacje mogą się starać nawet o 350 tys. zł.

Co nowego w II edycji? -  Obszary tematyczne pozostają bez zmian. Czyli czekamy na dobrze przemyślane projekty z zakresu partycypacji publicznej, kontroli obywatelskiej, zwalczania dyskryminacji, przeciwdziałania wykluczeniu oraz te skierowane do dzieci i młodzieży. Zmieniły się jednak nieco priorytety konkursu. Wciąż kładziemy duży nacisk na przeciwdziałanie mowie nienawiści, jednak rozszerzyliśmy ten priorytet na działania wykraczające poza sam Internet. W obszarze przeciwdziałania wykluczeniu podkreśliliśmy rolę pracy środowiskowej. W przypadku wniosków dotyczących zwalczania dyskryminacji priorytetowo będą traktowane działania realizowane poza Warszawą. Mamy nadzieję, że ośmieli to mniejsze organizacje do spróbowania swoich sił w konkursie – wyjaśnia Anna Rozicka, dyrektor programu.


Wszystkie zmiany i dodatkowe wyjaśnienia zasad konkursu zostały czytelnie zaznaczone w uzupełnionej wersji Podręcznika dla Wnioskodawców i Grantobiorców, który jest dostępny na stronie internetowej programu. Internetowy System Wniosków będzie otwarty do 15 kwietnia 2014 r.  do godz. 12.00. Szczegółowe informacje: www.ngofund.org.pl .


Program „Obywatele dla Demokracji” jest finansowany z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Operatorem programu jest Fundacja Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży.


Kontakt: Katarzyna Dumańska, kdumanska@batory.org.pl ,+48 22 536 02 69.



Wydział
 Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki