|
W wielkopolskich i lubuskich gimnazjach oraz szkołach podstawowych właśnie ruszają, po raz 21, popularne konkursy: „Złota Żaba” i „Złota Żabka”. Zaproszone szkoły do 8 listopada zgłaszają uczestników.
Każdy uczeń może wystartować w jednej z dwóch konkursowych dziedzin: języka polskiego i literatury lub z matematyki. Wewnątrzszkolny etap będzie przeprowadzony 5 i 6 grudnia 2013 r. Drugi, finałowy, odbędzie się w marcu w Swarzędzu, a wyniki zostaną ogłoszone w kwietniu.
Przed uczestnikami konkursu w dziedzinie matematyki zostaną postawione zadania wymagające niestereotypowego myślenia i działania, zdolności logicznego rozumowania, odwagi w świadomym posługiwaniu się wiedzą matematyczną. Uczestnikom konkursu polonistycznego przyda się wiedza o języku, umiejętności stylistyczne, kultura literacka. Zamiarem organizatorów konkursów w obu dziedzinach jest premiowanie uczniów, którzy łączą wyobraźnię z umiejętnością szukania niebanalnych rozwiązań.
Konkursy „Złota Żaba” i „Złota Żabka” nie mają być jeszcze jedną próbą zewnętrznego sprawdzianu czy egzaminu. Organizatorzy pragną przyciągnąć sprawnych użytkowników języka i poszukiwaczy niebanalnych dróg rozwiązywania problemów matematycznych. Kto zajrzy do zadań konkursowych, przekona się, że łączą one walory edukacyjne z cechami znakomitej zabawy i rozrywki intelektualnej. Wszystkie zadania z dotychczas przeprowadzonych edycji są opublikowane na stronie www.ekos.edu.pl/konkurs.
Autorami zadań są doświadczeni nauczyciele społecznych szkół prowadzonych w Swarzędzu przez organizatora kionkursu – Fundację Edukacji Społecznej „EKOS”. Patronat merytoryczny nad konkursem w dziedzinie języka polskiego i literatury sprawują: Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz czasopisma dla nauczycieli „Polonistyka” i „Matematyka”. Opiekę medialną zapewnia poznańskie Radio Merkury i ogólnopolski portal edukacyjny Interkl@sa.
Od lat („Złota Żaba” organizowana jest po raz 21., „Złota Żabka” – 14.) konkursy cieszą się zainteresowaniem młodzieży. W ubiegłym roku wystartowało łącznie ponad 11 tysięcy uczniów. Tę popularność konkursy zawdzięczają rodzajowi zadań, długiej tradycji i starannej oprawie. Zjazd kilkuset uczniów na etap finałowy, co ma miejsce zawsze w jedną z wiosennych sobót, to prawdziwe święto mądrej rywalizacji. Zwycięzcy tegorocznej edycji będą zaproszeni do Swarzędza na uroczystą galę. Będą flesze, kamery i brawa, satysfakcja i radość z odniesionego zwycięstwa. Jak zawsze, laureatów czeka też specjalna artystyczna niespodzianka. Uhonorowanych zostanie ponad 90 osób – uczniów i nauczycieli.
Udział w konkursach jest darmowy dla uczniów i szkół. Nagrody to statuetki, pomoce naukowe, sprzęt elektroniczny, książki. Organizator ufunduje kilka stypendiów.
|
|
|