Kajakami po powiecie | 2013-07-08 |
|
Projekt K JAK KAJAK został zrealizowany w ramach programu eSzkoła Moja Wielkopolska przez 12-osobowy zespół uczniów Liceum Ogólnokształcącego im Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie. W skład zespołu weszli: Agnieszka Buśko, Marek Duda, Agnieszka Dzioch, Adrianna Herkt, Kamila Kliks, Tomasz Kubik, Dominik Nawracała, Barbara Nowak, Olga Stęsik, Klaudia Świniarek, Jakub Wasiołek i Joanna Zaremba. Opiekę merytoryczną nad grupą projektową sprawowała Małgorzata Buda – nauczyciel geografii. Tematem nurtującym uczestników projektu był KAJAK oraz kajakarstwo jako aktywna forma spędzania wolnego czasu.
Zgodnie z powiedzeniem „cudze chwalicie swego nie znacie” często nie dostrzegamy piękna otaczającej nas przyrody Zatem zachodzi konieczność uświadomienia sobie wyjątkowych walorów najbliższej okolicy W naszym przypadku były to walory dolin rzecznych Dojcy i Obry oraz jezior: Wolsztyńskiego, Berzyńskiego, Chobienickiego, Grójeckiego, Nowowiejskiego, Zbąszyńskiego i Przemęckich.
Celem projektu było poszerzenie wiedzy na temat kajakarstwa jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu. Zespół projektowy podczas wizyty w stoczni LIZEL w Kębłowie poznał technologię budowy kajaków. Opracowano również przewodniki po wodnych szlakach naszego powiatu. Dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie oraz Fundacji Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie zorganizowaliśmy spływy kajakowe, w każdej z trzech gmin naszego powiatu: - rzeką Dojcą w gminie Wolsztyn, rzeką Obrą w gminie Siedlec oraz Szlakiem Konwaliowym w gminie Przemęt.
W ramach przygotowań do spływów ukończyliśmy kurs pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzony przez Damiana Lekkiego z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie. Natomiast techniki pływania kajakiem oraz zasady organizacji spływów kajakowych poznaliśmy podczas wywiadu z prezesem KS „ZRYW” Wolsztyn Markiem Szymankiewiczem, a także podczas spotkania z naszym szkolnym kolegą Pawłem Łukaszewiczem, trenującym kajakarstwo.
Wodne lekcje przyrody podczas spływów były dla nas doskonałą okazją do nauki rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt występujących w dolinach rzek i jezior. Zapoznanie się z charakterystycznymi elementami ekosystemów wodnych pozwoliło na konfrontację posiadanej wiedzy z rzeczywistością oraz na poszerzenie i utrwalenie wiedzy. Wodne lekcje przyrody były również okazją do zapoznania się z formami ochrony przyrody w naszym powiecie oraz próbą oceny stanu przekształceń antropogenicznych środowiska przyrodniczego.
Mamy nadzieję, że opracowane przez nas przewodniki kajakowe po wodnych szlakach powiatu zachęcą mieszkańców do udziału w spływach. Do 31 lipca 2013 r. zapraszamy do głosowania na nasz projekt na stronie http://www.eszkola-wielkopolska.pl/eszkola/projekty/liceum-wolsztyn/kjakkajak/
|
|
|