„Zaparowani” licealiści2013-04-22  

    W ostatnim czasie sporo słychać o młodzieży z Licem Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Wolsztynie, która w ramach projektu „e-Szkoła Moja Wielkopolska” podjęła się kilku ciekawych zadań. Grupa „K jak kajak” projektuje m.in. trasy spływów kajakowych, promując Powiat Wolsztyński, zespół „Eko-wyrąbanych”  prowadzi szeroką działalność ekologiczno-przyrodniczą, a najbardziej spektakularne działania należą do „Zaparowanych”, działających pod opieką nauczyciela fizyki Jarosława Stańko.


Grupa zakręconych na punkcie pary młodych ludzi od kilku miesięcy pracuje nad zagadnieniami związanymi z parowaniem. Nie zabrakło w ich działaniach doświadczeń i pokazów fizycznych z parą w roli głównej.  Do wspólnej zabawy zaprosili uczniów ze szkół gimnazjalnych, z którymi pokonywali tor przeszkód z zadaniami wiedzowo-sprawnościowymi, zorganizowany w licealnym gabinecie. Uczestnicy spotkania wzięli też udział w pokazach doświadczeń fizycznych z parą w głównej roli. Nie mogło zabraknąć doświadczeń z ciekłym azotem, którego parowanie jest nadzwyczaj efektowne, a skutki oddziaływań z materią bardzo spektakularne.

Oczkiem w głowie zaparowanych jest oczywiście wolsztyńska parowozownia. Grupa intensywnie pracuje nad multimedialnym przewodnikiem po Muzeum Parowozowni w Wolsztynie. Zostały już przygotowane opisy i tłumaczenia w języku niemieckim i angielskim 33 muzealnych atrakcji, a wersja polska przewodnika została już nagrana w projektowym studiu nagrań. Licealiści mają zamiar dokonać oficjalnego otwarcia całości w trakcie zbliżającej się Parady Parowozów, do której skrzętnie się przygotowują. Na razie odnawiają większość eksponatów, a przede wszystkim przygotowują do „występów” parowozową perełkę – „Piękną Helenę”.
„Zaparowani” zapraszają na Paradę Parowozów, podczas którego jako wolontariusze będą służyć wszelką pomocą. Mają nadzieję, że uda się im do tego czasu zakończyć budowę pojazdu parowego, który będzie prawdopodobnie jedyną hybrydą parowo-elektryczną na świecie! Dokonania tych młodych ludzi będzie można zobaczyć w czasie relacji telewizyjnych z Parady Parowozów.

W niedalekiej przyszłości „Zaparowani” planują rekonstrukcję dźwigu kolejowego oraz wizualizację historycznych i współczesnych map linii kolejowych naszego regionu, które planują zwiedzić podczas wycieczek rowerowych.

O działaniach grup projektowych można poczytać na stronach

http://www.eszkola-wielkopolska.pl/pag/519.php

http://www.eszkola-wielkopolska.pl/pag/496.php

Zapraszamy także do odwiedzania strony „Zaparowanych” na Facebooku.


Wydział
Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki