W dniu 5 kwietnia 2006 roku na terenie Zespołu Szkół Specjalnych w Wolsztynie odbyło się spotkanie Starosty Wolsztyńskiego Ryszarda Kurpa i Burmistrza Wolsztyna Andrzeja Rogozinskiego z rodzicami dzieci niepełnosprawnych, ponadto w spotkaniu wzięli udział: Dyrektor ZSS Henryk Kaźmierczak, Kierownik PCPR Adam Rogalewski, Dyrektor OPS-u Barbara Szramka. Inicjatorem spotkania była Przewodnicząca Stowarzyszenia „Razem Łatwiej” Irena Kuraszyńska.
Na wstępie pedagog ZSS Agnieszka Bączyk omówiła problem rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, które zakończyły edukację szkolną. Referat ten był wstępem do dalszej dyskusji nad koniecznością utworzenia na naszym terenie warsztatów terapii zajęciowej. Wielu rodziców wypowiadało się na ten temat. Twierdzili, że dziecko pozostawione w domu bez możliwości kontaktu z innymi osobami uwstecznia się i dotkliwie odczuwa to swoiste odrzucenie społeczne. Na poruszone problemy odpowiedział Starosta Ryszard Kurp. Wyjaśnił, że konieczność utworzenia WTZ na terenie powiatu jest znana od chwili jego reaktywowania. Już w roku 2000 została podjęta decyzja, by wystąpić z wnioskiem do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o dofinansowanie tej inwestycji. Wówczas (na skutek zmian prawnych) nie udało się uzyskać pozytywnego rozstrzygnięcia. Sprawa powołania WTZ pojawiła się ponownie w uchwalonej przez Radę Powiatu w 2005 roku Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Wolsztyńskiego oraz w Lokalnym Systemie Opieki nad Dzieckiem i Rodziną. Oba te programy zakładają utworzenie na terenie powiatu Warsztatów Terapii Zajęciowej do 2008 roku. Starosta wyraził zadowolenie, iż ta inicjatywa posiada tak duże poparcie ze strony zainteresowanych środowisk. Dodał jednocześnie, że najbardziej prawdopodobna lokalizacja warsztatów to grunt przylegający do powstającego obecnie Powiatowego Centrum Rehabilitacji. Osoby niepełnosprawne będą tym samym posiadały kompleks instytucji przeznaczony wyłącznie dla nich. Dodatkowym atutem będzie również fakt, że wymienione obiekty znajdą się w centrum miasta. Starosta Ryszard Kurp poinformował zebranych, że istota Warsztatów Terapii Zajęciowych nie polega na bezterminowym zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, warsztaty mają być przepustką na otwarty rynek pracy. Duża ilość funkcjonujących na terenie powiatu zakładów pracy chronionej powinna ułatwić to zadanie.
W dalszej części spotkania głos zabrał Burmistrz Andrzej Rogozinski. Stwierdził, że samorząd miejski od dłuższego czasu rozważa możliwość utworzenia na terenie Wolsztyna Domu Dziennego Pobytu dla osób w starszym wieku i chorych. Wyraził nadzieję, że taka instytucja mogłaby istnieć na bazie powstającego kompleksu przy ulicy Rzecznej. Burmistrz zadeklarował, że w przypadku możliwości połączenia obu inwestycji, samorząd miasta mógłby również współfinansować budowę i utrzymanie warsztatów terapii zajęciowych.
Zebranie zamknęła Przewodnicząca Stowarzyszenia „Razem Łatwiej” Irena Kuraszyńska, która podziękowała zebranym za przybycie i przekazanie optymistycznych informacji dla osób dotkniętych niepełnosprawnością.
|