Informacja z Wydziału Komunikacji2013-01-23  
19 stycznia 2013 wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zdobywania prawa jazdy - Starostwo Powiatowe w Wolsztynie jest przygotowane do obsługi interesantów na nowych zasadach.
Nowe zasady dotyczące ubiegania się o prawo jazdy zawierają kilka istotnych zmian, z którymi warto się zapoznać zanim udamy się do właściwego urzędu. Nowością jest wprowadzenie tzw. profilu kandydata na kierowcę.
Zanim kandydat na kierowcę zgłosi się do szkoły nauki jazdy będzie musiał uzyskać w starostwie swój indywidualny numer. Aby to zrobić, musi się zjawić w starostwie i złożyć wniosek z PESEL-em, adresem zamieszkania, zdjęciem oraz zaświadczenie lekarskie. W wydziale komunikacji dane zostaną wprowadzone do systemu powszechnej ewidencji kierowców CEPIK. Tam zostanie mu przypisany numer, na podstawie, którego będzie mógł się dopiero zapisać do ośrodka szkolenia kierowców i rozpocząć naukę. W ten sposób szkoła, ośrodek egzaminowania i starostwo, które wystawia dokument – będą mogli aktualizować dane kursanta w sieci oraz kontrolować przebieg szkolenia na każdym etapie.
Od 19 stycznia 2013 roku obowiązywać będą także nowe kategorie prawa jazdy:
Kategoria AM - (dawna karta motorowerowa) uprawnia do prowadzenia motorowerów i czterokołowców lekkich (np. niewielkich quadów)
O kategorię AM można się ubiegać już po ukończeniu 14 roku życia. Osoby, które w chwili wejścia przepisów w życie ukończyły 14 lat i posiadają kartę motorowerową odpłatnie będą mogły ją wymienić na prawo jazdy AM bez konieczności zdawania egzaminu.
Kategoria A1 – uprawnia do prowadzenia jednośladów o pojemności do 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW (15 KM), stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1 kW/kg i prędkości do 90 km/h. Aby zdobyć to uprawnienie, należy mieć ukończone 16 lat. Wedle ustawy z dnia 5 stycznia 2011, osoby, które przed wejściem przepisów w życie ukończyły 18 lat, są uprawnione do poruszania się motorowerem.
Kategoria A2 – Największa nowość. Uprawnia do prowadzenia jednośladów o pojemności skokowej, co najmniej 400cm3 i mocy, co najmniej 25 kW, nieprzekraczającej 35 kW (47,5 KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,2 kW/kg.
Do uzyskania tej kategorii prawa jazdy wymagane jest ukończenie 18 lat.

Wymagany dla danej kategorii wiek wynosi
14 lat – dla kategorii AM (od 2014 r. będzie obowiązkowe wymienienie karty motorowerowej za prawo jazdy kat. AM)
16 lat – dla kategorii A1, B1
18 lat – dla kategorii B i A2(od stycznia 2013)
21 lat – dla kategorii B+E, C, C+E, C1 lub C1+E,
20 lat (od stycznia 2013) – dla kategorii A w przypadku posiadania wcześniej prawa jazdy na motocykl przez 2 lata.
21 lat – dla kategorii D, D+E (od stycznia 2013 - 24 lata), D1 lub D1+E
24 lata (od stycznia 2013) – dla kategorii A w przypadku nieposiadania wcześniej prawa jazdy na motocykl


Warto pamiętać:
Prawa jazdy będą wydawane na okres 15 lat. Okres ten może zostać skrócony biorąc pod uwagę orzeczenie lekarskie (może być czasowe). Po upływie tego czasu ważność traci jedynie dokument, a nie zdobyte uprawnienia. Kierowca, który posiada już prawo jazdy jest uprawniony do poruszania się pojazdami z kategorii AM.Od 19 stycznia 2013 roku prawa jazdy będą wydawane już na nowym wzorze. Nowy wzór prawa jazdy będzie różnił się od obecnego pojawieniem się nowych kategorii prawa jazdy oraz zmianą wymagań na poszczególne kategorie.
Największe zmiany dotyczą części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy. By uzyskać prawo jazdy kategorii B, zamiast 18 pytań wylosowanych z puli ok. 500 - jak dotąd - egzaminowany będzie odpowiadał na 32 pytania z puli 3 tys. pytań. Przyszły kierowca, odpowiadając na pierwsze 20 pytań - będzie miał 20 sekund na przeczytanie każdego z nich i 15 sekund na odpowiedź. Na przeczytanie i udzielenie odpowiedzi na każde z kolejnych 12 pytań specjalistycznych osoba egzaminowana będzie miała 50 sekund.
Do pytań i oddanych odpowiedzi nie będzie powrotu, nie będzie można ich poprawić. Na każde pytanie będzie można udzielić tylko jednej odpowiedzi. Suma punktów możliwych do uzyskania w części teoretycznej egzaminu wynosi 74. Pozytywny wynik uzyskuje się w przypadku otrzymania co najmniej 68 punktów. Egzamin teoretyczny tak jak dotychczas będzie trwał 25 minut.
Nowelizacja wprowadza także przepisy przejściowe dla osób, które ukończyły szkolenie na prawo jazdy kategorii A i nie zdały jeszcze egzaminu, a 19 stycznia 2013 r. nie będą miały ukończonych 24 lat. Osoby te będą mogły uzyskać prawo jazdy kategorii A2.
Nowy wzór prawa jazdy
Od 19 stycznia 2013 roku prawa jazdy będą wydawane już na nowym wzorze. Nowy wzór prawa jazdy będzie różnił się od obecnego pojawieniem się nowych kategorii prawa jazdy oraz zmianą wymagań na poszczególne kategorie.

Wymiana starego prawa jazdy
Zgodnie z ustawą osoby posiadające prawo jazdy wydane do 18 stycznia 2013 roku będą obowiązane do dokonania ich wymiany na prawo jazdy zgodne z nowym wzorem prawa jazdy określonym w nowych przepisach.
Wymiana będzie dokonywana na wniosek zainteresowanej osoby i będzie odbywała się po uiszczeniu opłaty za wymianę prawa jazdy oraz opłaty ewidencyjnej.
Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 do dnia 18 stycznia 2033r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy.

Ulepszone zabezpieczenia
Dzięki wprowadzonym zabezpieczeniom nowe prawo jazdy będzie trudniejsze do podrobienia.
Do większego bezpieczeństwa przyczyni się również nowy europejski system elektronicznej wymiany danych, który ułatwi wymianę informacji między administracjami poszczególnych państw

Regularne przedłużanie terminu ważności prawa jazdy
Regularne przedłużanie terminu ważności prawa jazdy w całej Unii jest niezbędnym środkiem w walce z nadużyciami i w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. Zgodnie z nowymi przepisami ważność prawa jazdy na samochody i motocykle trzeba będzie przedłużać, w zależności od państwa członkowskiego, co 10-15 lat. Kierowcy autobusów i ciężarówek będą musieli przedłużać termin ważności prawa jazdy co pięć lat i przechodzić przy tym obowiązkowe badanie lekarskie.
Zmienia się również opłata za wydanie nowego prawa jazdy na podstawie Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 11 stycznia 2013 r., - wysokość opłaty za wydanie prawa jazdy wynosi 100,50 zł.

Wydział Komunikacji