Obchody Dnia Patronki Szkoły2012-11-08  
    
      Szkoła wypełniona po brzegi uczniami ubranymi na galowo. Quizy i konkursy, rywalizacja klas pierwszych ścigających się o palmę pierwszeństwa z zakresu wiedzy o patronce i tradycjach szkoły. Goście – absolwenci w otoczeniu zasłuchanej młodzieży… Tak, 7 listopada 2012r. w Liceum Ogólnokształcącym w Wolsztynie obchodzono 145. urodziny patronki Marii Skłodowskiej–Curie.
 
Zamiast tradycyjnych lekcji odbyły się spotkania tematyczne z byłymi uczniami i absolwentami. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prof. dr hab. Mirosław Lachowicz – matematyk z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. zw. dr hab. inż. Zygfryd Witkiewicz – wykładowca WAT w Warszawie i Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Kielcach, dr hab. Stefan Konstańczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Po raz pierwszy, po przeszło 65 latach zawitał do wolsztyńskiego liceum płk. Jan Podhorski, dawniej Jan Dierig, któremu wojna przerwała możliwość nauki w naszej szkole. Wspominał swoje życie w czasie okupacji i dzielił się doświadczeniami „żołnierza wyklętego”. Wśród wykładowców znalazł się także zawsze mile witany prof. Zygmunt Machoy ze Szczecina, który przygotował wystąpienie na temat: „Narodziny nowej nauki. Nagroda Nobla z Bojanowem w tle”. Ogromnym zainteresowaniem młodzieży spotkało się wystąpienie pani Katarzyny Trawińskiej – „Zostań zwycięzcą, odkryj swoje talenty” oraz spotkania z medycyną w tle „Genetyka i nowotwory- współczesny stan wiedzy” prezentowane przez dr Izabelę Sworowską i „Profilaktyka zaburzeń postawy ciała u dzieci i młodzieży” – przygotowane przez dr Marzenę Wiernicką. Tematy wystąpień dostosowano do ukierunkowania klas i zainteresowań uczniów oraz spraw związanych z lokalną społeczności. Po raz pierwszy na zaproszenie odpowiedział także prof. zw. dr hab. inż. Piotr Drożdżewski (matura’66), który przybył z wykładem „Muzyka w chemii”. Niezwykle dynamicznie opowiadał o swoich zainteresowaniach naukowych dr Rafał Kasperowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
 
Taka forma prezentowania zagadnień odpowiadała licealistom i pobudziła ich do dalszego pogłębiania wiedzy i rozwijania zainteresowań. Koniec dnia szkolnego upłynął w miłej atmosferze. Uczniowie prezentowali umiejętności artystyczne: wyświetlali autorskie filmy o klasie i śpiewali piosenki tematycznie związane ze szkołą. W rywalizacji zwyciężyła klasa I D (matematyczno-fizyczna), w nagrodę otrzymała karnet na kręgielnię dla całej klasy ufundowany przez Radę Rodziców.
 
Wydział
Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki