II Średniowieczny Jarmark Cysterski2012-09-13  
         Już w sobotę 15 września w Przemęcie niezwykła impreza historyczna. Podczas II Średniowiecznego Jarmarku Cysterskiego organizatorzy zapraszają na wędrówkę śladem trzech epok od czasów Mieszka I i początków państwa polskiego przez wiek XIII i rozbicie dzielnicowe aż do wieku XVII – epoki wojen i potopu szwedzkiego. A podróż ta zapowiada się wyjątkowo ciekawie!
 
Pokazy średniowieczne – walka, muzyka, moda!
Przybywający na jarmark obejrzeć będą mogli zapierające dech w piersiach pokazy walk rycerskich, które fabułą nawiązywać będą do historii i legend Ziemi Przemęckiej. Nie zabraknie konnego turnieju na kopie, walk konnych przy użyciu mieczy i toporów, pokazu umiejętności władania bronią z konia i popisów kaskaderskich tzw. dżygitówki.
Walki przeplatane będą pokazami gry na średniowiecznych instrumentach oraz nauką
tańców średniowiecznych, renesansowych, barokowych i tańca korowodowego.
Wyjątkowo zapowiada się koncert zespołu muzyki dawnej „Stary Olsa” z Białorusi. To jeden z bardziej znanych i utytułowanych zespołów kultywujących muzykę wieków średnich.
- Nie zabraknie zabaw i konkursów dla publiczności, m.in. zerwikaptur oraz walki o tytuł średniowiecznego strongman – mówi Maciej Ratajczak, szef Gminnego Ośrodka Kultury w Przemęcie.
 
W średniowiecznym obozowisku
Tłem dla pokazów i występów będzie obozowisko wojów, wśród których zobaczymy salę tronową, zbrojownię, stanowisko witrażystki i namiot snycerski z wyrobami z drewna.
W średniowiecznej kuchni spróbować będzie można wypiekanych chlebków słowiańskich, a w namiocie mincerskim - wybić historyczną monetę. Nie lada atrakcją będzie stoisko szwedzkiej
firmy jubilerskiej VIKING KRISTALL, wytwarzającej przepiękne repliki wczesnośredniowiecznej biżuterii ze srebra, brązu i kamieni szlachetnych.
 
Misy pełne jadła czekają!
Przemęcki jarmark to także średniowieczne kulinarne prezentacje kół gospodyń wiejskich. Na przygotowanych specjalnie stoiskach będzie można skosztować swojskiego jadła, którego nie spotkacie nigdzie indziej. To prawdziwy hit przemęckiego jarmarku. Będą też tradycyjne miody i staropolskie piwo. Co więcej dla chcących poznać tajniki kuchni organizatorzy przygotowali prezentacje Karola Okrasy, który na żywo pokazywać będzie jak przygotować smaczne i niedrogie dania.
 
Koniec z mocnym uderzeniem
Wieczorem na scenie zagra zespół REDLIN, grający muzykę folkową z różnych regionów świata. - Na pewno będzie bardzo energetycznie i tanecznie – zapowiada M. Ratajczak. Po koncercie, gdy już okolicę ogarnie ciemność, widzów czeka przedstawienie teatralne „Proces o czary”, w którym przypomniane zostanie ciemna strona średniowiecza.
 
Zobacz skarby z Przemętu
Jarmark to nie tylko zabawa ale i edukacja, poznawanie historii regionu przemęckiego. Przez cały dzień w budynku klasztoru czynna będzie wystawa archeologiczna „Skarby Ziemi Przemęckiej”, przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Przemęcie.
 
Stroje prosto z epoki
Podczas jarmarku odbędzie się konkurs na strój średniowieczny ogłoszony dla szkół i przedszkoli z terenu gminy Przemęt. Swoje prezentacje zapowiedziały już przedszkola z Przemętu, Bucza i Starkowa oraz szkoły z Strakowa i Przemętu.
Sobota 15 września br. zapowiada się więc w Przemęcie wyjątkowo ciekawie. Warto więc tego dnia odwiedzić przemęcki gród – dobra zabawa gwarantowana! Do zboczenia w średniowiecznym Przemęcie.