„Batalia” o sądy rejonowe2012-07-06  
   
       Nowy projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 czerwca 2012 r. dotyczące reformy systemu sądownictwa wzbudził kolejne emocje i zdecydowany sprzeciw. Dotyczy on szczególnie likwidacji 79 sądów rejonowych, w tym również w powiecie wolsztyńskim. Od tego czasu miałem okazję uczestniczenia w dwóch spotkaniach. Pierwsze z nich odbyło się w Grodzisku Wlkp. W dniu 21 czerwca br., podczas którego wyraziłem swoją opinię o treści rozporządzenia oraz przekazałem Panu Ministrowi stanowisko Zarządu Powiatu dotyczące likwidacji Sądu Rejonowego w Wolsztynie (artykuł na stronie www.powiatwolsztyn.pl z dnia26.06.2012r.).
W ostatnią środę (04.07 br.) w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się spotkanie zorganizowane z inicjatywy władz naczelnych PSL. Spotkało się ponad 150 przedstawicieli samorządów gminnych i powiatowych, korporacji zrzeszających przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, związków zawodowych pracowników sądownictwa. Byli również obecni senatorowie i posłowie naszego parlamentu.
Wszyscy występujący nie pozostawili na projekcie tego rozporządzenia tzw. „suchej nitki”. Zostało ono totalnie skrytykowanie w różnych jego płaszczyznach. Również ja miałem możliwość wypowiedzi zwracając uwagę na dwa ważne aspekty negatywne tego rozporządzenia.
Po pierwsze: projekt ten, wg którego ma zniknąć z mapy Polski 79 sądów rejonowych obsługujących około 5 mln. naszych obywateli w bardzo skuteczny sposób spowoduje animozje (delikatnie mówiąc) między tymi powiatami, z których sąd zniknie a tymi, gdzie one pozostaną.
Jest to bardzo nieciekawy sposób na poróżnienie powiatów sąsiadujących ze sobą, które w wielu dziedzinach współpracują. O tym fakcie osoby przygotowujące to rozporządzenie zapewne zapomniały.
Po drugie w treści rozporządzenia nie ma mowy o tym, że w miejsce likwidowanych sądów rejonowych będą powołane punkty zamiejscowe.
O tym jest mowa w uzasadnieniu do rozporządzenia. Z jego treści wcale nie wynika, że takie punkty zamiejscowe pozostaną w każdym powiecie, gdzie sąd rejonowy jest likwidowany.
Pogratulowałem również władzom naczelnym PSL pomysłu zorganizowania tego spotkania, przygotowania projektu obywatelskiego nowej ustawy o sądownictwie oraz skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności ustawy z dnia 18.08.2011 z Konstytucją RP. Dotyczy to szczególnie art. 1 pkt 13 ustawy „prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw.
O wadze tego spotkania niech świadczy faktu obecności na nim:
1.     Wicepremiera Rządu RP – Pana Waldemara Pawlaka
2.     Wicemarszałka Sejmu RP – Pana Eugeniusza Grzeszczaka
3.     Przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PSL – Pana Jana Bury.
4.     Prezesa Stowarzyszenia „AMICI CURIAE” – Pan Wojciecha Błaszczyka
5.     Prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA” Sędziego Macieja Strączyńskiego.
Aby projekt obywatelski nowej ustawy mógł trafić do Sejmu trzeba zebrać minimum 100.000 podpisów. Dzień 15 lipca br. to ogólnopolska data zbierania podpisów na specjalnych listach. Również my jako samorząd powiatowy planujemy w tym dniu i dniach następnych zbieranie podpisów.
Już teraz w Biurze Podawczym starostwa są wyłożone listy poparcia.
Apeluję zatem do naszych mieszkańców o czynne włączenie się w tę akcję, aby doprowadzić w efekcie końcowym do uratowania Sądu Rejonowego w Wolsztynie w obecnym stopniu organizacyjnym.
 
 
Starosta Wolsztyński
/-/ Ryszard Kurp