Pod takim hasłem na wezwanie Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dniu 15 czerwca br. na strzelnicy myśliwskiej na Krutli, odbyło się po raz trzeci podsumowanie programu redukcji drapieżników (lisów i jenotów) na terenie powiatu wolsztyńskiego. Podsumowaniu przewodniczył Starosta Wolsztyński Ryszard Kurp, a spotkanie prowadził Roman Nowak insp. Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. Wśród zaproszonych gości udział wzięli: Wicestarosta Jacek Skrobisz, Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marcin Nurkowski, Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego Zbigniew Zieliński, członek Okręgowej Rady Łowieckiej w Poznaniu Zygmunt Kulesza, Powiatowy Lekarz Weterynarii Paweł Jaśkiewicz, Komendant Komendy Powiatowej Policji Zbigniew Drzymała, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wolsztyn Andrzej Popko, Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Aleksandra Żurek. Z Zarządów Kół Łowieckich udział brali prezesi i łowczowie oraz 15 najlepszych „lisiarzy” sezonu 2011/12.
Podsumowując trzy lata realizacji programu stwierdzić należy, że corocznie myśliwi polując na drapieżniki, redukują ich stan o około 800 sztuk. Ilość pozyskanych lisów i jenotów pozwala jedynie na utrzymaniu ich populacji na nie zwiększającym się poziomie i nie powoduje spadku pogłowia. Przyczyną tego stanu jest zbyt małe zaangażowanie myśliwych pozyskaniem. Świadczy o tym fakt, że 15 myśliwych pozyskało blisko połowę drapieżników w powiecie wolsztyńskim. W 6 obwodach łowieckich pozyskano zaledwie od 4-8 lisów na 1000ha. Najwięcej drapieżników upolowali myśliwi z Koła Łowieckiego Nr 9”Knieja” w Śmiglu (32/1000ha), Nr 93 „Diana” w Wolsztynie (25/1000 ha), Nr 100 „Dzik” w Mochach (22/1000ha). Indywidualnie „lisiarzem” sezonu 2011/12 został członek KŁ. Nr 93 „Diana” w Wolsztynie Bogusław Pernak, który upolował 42 sztuki lisów i jenotów, kolejne II i III miejsce zajęli Piotr Kaźmierczak (39szt.) i Dariusz Nowak (37szt.) z KŁ. Nr 9 „Knieja” w Śmiglu.
Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, Łowczy Zarządu Okręgowego PZŁ w Poznaniu wysoko ocenili zaangażowanie w realizację programu samorządu powiatu wolsztyńskiego i myśliwych. Wskazali już widoczne efekty jego realizacji, jak zwiększenie populacji zająca, bażanta czy sarny.
|