Z inicjatywy Starosty Ryszarda Kurpa i przedstawicieli Funduszu Promocji i Rozwoju Województwa Wielkopolskiego S.A. w Poznaniu, dzięki uprzejmości właścicielki pani Grażyny Biegańskiej w firmie BIEGPOL w poniedziałek 26.03.2012r. zostało zorganizowane śniadanie biznesowe.
W spotkaniu wzięli udział przedsiębiorcy – szefowie firm NEXBAU, BIEGPOL, ŁABIMEX, DANA-BUD, SZYNAKA-MEBLE, BLACH-DEK, HAMA-BIS, AVISMEDIA, samorządowcy - Starosta Wolsztyński Ryszard Kurp, Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogoziński, Wójt Gminy Przemęt Dorota Gorzelniak, Skarbnik Gminy Siedlec Krzysztof Słomianny, przedstawiciele banków PKO BP S.A. w Wolsztynie, Poznaniu i Nowym Tomyślu oraz przedstawiciele Funduszu Promocji i Rozwoju Województwa Wielkopolskiego S.A. w Poznaniu.
Celem spotkania było przedstawienie możliwości kredytowania i zabezpieczenia kredytów. Szczególnie ciekawą informacją dla przedsiębiorców okazała się oferta funduszu poręczeniowego w ramach inicjatywy Jeremie, którą przedstawił Pan Michał Chojara z FRiPWW S.A. w Poznaniu.
Poręczenie Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego S.A. jest formą dobezpieczenia kredytu lub pożyczki. Jest ono przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw zatrudniających do 249 osób, których roczne przychody nie przekraczają 50ml Euro i zarejestrowanych lub prowadzących działalność w Wielkopolsce. Poręczeniem może być objęty kredyt inwestycyjny lub obrotowy przeznaczony na finansowanie: działalności gospodarczej MSP i inwestycji.
O poręczenie można się ubiegać m.in. na:
· finansowanie inwestycji np. zakup, budowa, modernizacja obiektów produkcyjnych, usługowych lub handlowych;
· tworzenie nowych miejsc pracy;
· wdrażanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych;
· zakup wyposażenia w maszyny, urządzenia, w tym także zakup środków transportu;
· oraz inne cele gospodarcze przyczyniające się do rozwoju MSP.
Poręczenia kredytowe mają umożliwić lub ułatwić zaciąganie kredytów bankowych tym przedsiębiorcom, którzy mają zdolność kredytową, ale nie posiadają satysfakcjonujących dla banków zabezpieczeń. Dla Funduszu podstawowym zabezpieczeniem jest weksel „in blanco”. Poręczenia udzielane przez fundusz mają też inne zalety. Przede wszystkim są stosunkowo tanie i pozwalają na zaciąganie kolejnych kredytów tym przedsiębiorcom, którzy już wykorzystali swój majątek jako zabezpieczenie. Zdarza się, że banki oferują mniejsze oprocentowanie kredytu, dlatego, że spłata zostanie poręczona przez fundusz.Fundusz może poręczyć maksymalnie kwotę 990.000,00zł. Poręcza na okres do 8 lat, Opłata za rozpatrzenie wniosku wynosi od 100zł kwoty poręczenia.
Korzyści oferowane przez fundusz poręczeniowy:
-
Poręczenie zwiększa wiarygodność kredytobiorcy w banku,
-
Obniża całkowity koszt kredytu,
-
Zwiększa dostęp do finansowania bankowego,
-
Obniżone koszty prowizji za poręczenie, prowizja już od 100zł,
-
Maksymalna kwota poręczenia to 990 000zł.
Poręczenie dla kredytów można uzyskać w bankach i instytucjach:
PKO BP
PEKAO SA
MERITUM BANK ICB SA
Gospodarczy Bank Wielkopolski i Banki zrzeszone w SGB
BOŚ SA
DnB NORD Polska SA
GETIN Bank SA
ALIOR BANK SA
Polska Fundacja Przedsiębiorczości
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.
Sam proces uzyskania poręczenia nie jest skomplikowany. Rozpoczyna się w banku kredytującym. Oprócz złożenia wniosku o poręczenie i oświadczeń, które można pobrać ze strony funduszu należy złożyć dokumenty finansowe i identyfikacyjne, stosowne do formy prowadzonej działalności gospodarczej oraz zaświadczenia z ZUS i Urzędu Skarbowego.
Dokumentacja potrzebna do rozpatrzenia wniosku o poręczenie jest identyczna z dokumentacją wymaganą przez bank.
Szczegóły na stronach:
Stanowisko ds. Rozwoju Przedsiębiorczości
|