Wyjazd studyjny do Niemiec i Austrii, który był poświęcony zagadnieniu odnawialnych źródeł energii, w tym użytkowaniu kotłowni zasilanych biomasą oraz systemów fotowoltaicznych. 2012-04-10  
      
      Już po raz kolejny Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych zorganizował wyjazd do Niemiec i Austrii, który odbył się w dniach 27-30.03.2012r. Wcześniejszy wyjazd odbył się w kwietniu 2010r., w którym uczestniczyła pracownica Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Emilia Mroczek. Bawaria   w Niemczech to teren, na którym doskonale widać wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych i solarów jest bardzo mocno rozpowszechnione, nie tylko na domach jednorodzinnych ale również na gospodarstwach rolnych i agroturystycznych. Celem wyjazdu było praktyczne zapoznanie się z możliwościami wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
W trakcie wyjazdu odwiedziliśmy siedzibę niemieckiej spółki HDG Bawaria w Massing, która produkuje kotły na biomasę do celów grzewczych. Zostały zaprezentowane kotły na odpady drzewne ładowane ręcznie, automatyczne instalacje do spalania odpadów drzewnych, wzorcową „bio-kotłownię”. Technologie wykorzystujące OZE wytwarzają ciepło, prąd elektryczny oraz chłód. Można było zaobserwować praktyczne rozwiązania wykonanych kotłowni. Były to kotłownie całkowicie zautomatyzowane, głownie na pelet i zrębek. Opał dostarczany do kotłów był m.in. za pomocą „ślimaków”, ruchomej podłogi. Kotłownie były wykonane w pomieszczeniach wygospodarowanych w firmie, ale także jako oddzielne ciepłownie kontenerowe. Byliśmy także w części produkującej kotły na biomasę.
Byliśmy również w firmie HAWI w Eggenfelden, gdzie odbył się wykład na temat założenia firmy, instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej ze słońca,  a także sposobów pozyskiwania funduszy na założenie instalacji, oraz różnic pomiędzy Polską a Niemcami pod względem sposobów wykorzystywania energii odnawialnej. Firma HAWI zaprezentowała nam także swoje praktyczne rozwiązania jakie zastosowała odnośnie energii odnawialnej. Otóż sama siedziba firmy zaprojektowana była tak, aby ciepło, energię,   a nawet chłód do klimatyzacji pozyskiwać z OZE. Elewacja budynku wykonana z ogniw fotowoltaicznych do produkcji prądu, a na dachu zamontowane solary wytwarzające ciepło i chłód do klimatyzacji. Pokazowy parking został wykonany z ogniw fotowoltaicznych do ładowania samochodów hybrydowych (potocznie samochód z hybrydowym układem napędowym, czyli układem posiadającym więcej niż jedno źródło energii (napędu); jedno ze źródeł- pierwotne wytwarza energię, a pozostałe- wtórne również ją akumulują). Firma posiada również farmę ogniw fotowoltaicznych (elektrownię) na powierzchni 8 ha, która wytwarza energię elektryczną o mocy 3,5 MW. Zaopatruje w energię elektryczną pobliskie gospodarstwa. Farma jest całkowicie zautomatyzowana.
Odwiedziliśmy też gospodarstwo agroturystyczne w Laryhoft w Austrii, gdzie mieszkańcy uprawiają topolę w celu wykorzystania na biomasę. Mogliśmy zaobserwować w jaki sposób opalane są budynki w tamtejszym regionie. Były to gospodarstwa wykorzystujące przede wszystkim biomasę do ogrzewania pomieszczeń.
Oprócz części edukacyjnej w programie było zwiedzanie zabytkowego miasta Landshut oraz zwiedzanie zamku  Trausnitz, wyjazd do Burghausen i zwiedzanie miasta.
Podsumowując wizytę w Niemczech należy zaznaczyć, że jest jeszcze wiele kwestii, które należałoby w Polsce udoskonalić. Zastosowanie kotłów na biomasę w gminach czy powiatach: ogranicza zużycie paliw kopalnych na terenie gmin i powiatów, przynosi efekty w formie długoterminowego rozwiązania problemu na dostarczenie ciepła, obniża koszty zaopatrzenia obiektów w energię cieplną, daje impuls dla mieszkańców gmin i powiatów na stosowanie nowoczesnych rozwiązań z wykorzystaniem OZE. Dokonując wyboru odnośnie rodzaju instalacji, trzeba zastanowić się, która instalacja byłaby korzystna i najbardziej opłacalna.  
 
Starosta Wolsztyński
Ryszard Kurp