Projekt edukacyjny „e-Szkoła-Moja Wielkopolska” 2012-03-27  
       
       W minionym tygodniu odbyła się konferencja inaugurująca projekt „eSzkoła-Moja Wielkopolska”. Na Wydziale Fizyki poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zebrali się przedstawiciele szkół, wielkopolskich powiatów, władz samorządowych i oświatowych województwa oraz nauczycieli uniwersyteckich. Podczas spotkania w Collegium Phisicum z udziałem Tomasza Bugajskiego - członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Joanny Ganowicz - zastępcy dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki UMWW oraz prof. dr hab. Stanisława Dylaka z UAM w Poznaniu i Ryszarda Stefanowskiego, dyrektora oddziału wielkopolskiego OFEK, podkreślano innowacyjność projektu kierowanego do wybranych szkół.
Projekt „eSzkoła–Moja Wielkopolska” realizowany przez samorząd Województwa Wielkopolskiego w partnerstwie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej zakłada wdrożenie do roku 2014 w 105 szkołach programów rozwojowych w zakresie stosowania w kształceniu metody projektów i nauczania problemowego, wspomaganych internetową platformą edukacyjną.
Projekt swoimi działaniami objął także Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej–Curie w Wolsztynie. Szkoła otrzyma nie tylko wsparcie szkoleniowe, ale i sprzęt dydaktyczny wartości przeszło 70.000 zł w postaci laboratorium projektowego i sali konferencyjnej, pozwalającej na zdalne prowadzenie przez pracowników naukowych wykładów on-line z przedmiotów przyrodniczych. Efektem będzie przyłączenie objętych projektem szkół do Wielkopolskiego Gridu Edukacyjnego, stanowiącego sieć połączonych ze sobą placówek, głównie poprzez wykorzystywane w nauczaniu technologie informacyjne i komunikacyjne (TIK). 
„eSzkoła – Moja Wielkopolska” to jednocześnie konkurs na najlepszy projekt matematyczno-przyrodniczy. Co roku uczniowie sami ustalają jego temat i do końca roku szkolnego pracują nad nim podczas zajęć pozalekcyjnych. Działania projektowe bez wątpienia unowocześnią szkołę. W liceum już wre praca. Trzy grupy projektowe mogą wykazać się nie odczytanymi dotąd zdolnościami i zainteresowaniami przyrodniczymi i matematycznymi. Jest to także szansa na wdrożenie wśród uczniów umiejętności pracy zespołowej.
 
Wydział
Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki