15 grudnia 2011r. Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie w Wolsztynie gościło wybitne osobistości świata polskiej nauki: prof. dr hab. inż. Zygfryd Witkiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Kielcach i prof. dr hab. Bogusław Buszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Prof. Witkiewicz, będący absolwentem Wolsztyńskiego Liceum i fundatorem corocznej nagrody na najlepszego chemika opowiadał o obecności substancji trujących w naszym otoczeniu i pięknie Ziemi Kieleckiej. To dzięki jego inicjatywie pojawił się w Wolsztynie niecodzienny gość – jego kolega z czasów stażu naukowego na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, były stypendysta prestiżowej Fundacji im. Alexandra von Humboldt, Prezes Towarzystwa Chemicznego, obecnie prezydent prestiżowego Stowarzyszenia Societas Humboldtiana Polonorum, kolega noblistów, jeden z najczęściej cytowanych polskich chemików, na co dzień związany z Katedrą Chemii Środowiska i Bioanalityki, Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którą kieruje.
Już w pierwszych minutach wykładu dla młodzieży profesor dał się poznać jako osoba niezwykle dynamiczna. Nie bez powodu mówi się, że jest jednym z najaktywniej działających uczonych, którzy skutecznie łączą pracę naukową z kształceniem młodej kadry. Ma dużo nowych pomysłów, potrafi też zapalić innych do swoich idei. Stymuluje młodych ludzi do pracy, do poszukiwania własnych rozwiązań.
Profesor Buszewski opowiadał licealistom o swojej pracy nad unikalną metodą wykrywania nowotworów. Wraz z interdyscyplinarnym zespołem złożonym z mikrobiologów pod wodzą prof. Hanny Dahm oraz lekarzy onkologów i gastroenterologów na czele z prof. Markiem Jackowskim z UMK i szpitala wojewódzkiego w Toruniu stara się znaleźć biomarkery typowe dla nowotworu płuc. Naukowcy na podstawie oddechu pacjenta próbują rozpoznać raka płuc i układu pokarmowego. Wychwytują oddech pacjenta do "pułapek" gromadzących poszukiwane substancje. Związki analizowane są w specjalnych urządzeniach, zaś wynik porównywany z próbką oddechu zdrowej osoby. Toruńscy naukowcy pracują także, wykorzystując psy. Zwierzęta szkolone w odróżnianiu próbek moczu ludzi zdrowych i chorych na raka pęcherza moczowego dają nadzieję, że za kilka lat lekarze będą mogli zdiagnozować nowotwory już we wczesnym stadium jego rozwoju. Młodzież słuchała referatu profesora z ogromnym zainteresowaniem. Być może zmotywuje to licealistów z Wolsztyna do własnych badań w fascynującym świecie nauki, o którym opowiadali niecodzienni goście.
Katarzyna Lulkiewicz
Dyrektor ZSOiP w Wolsztynie
|