Komunikat2011-07-06  
          Uprzejmie informujemy, iż z dniem 31 lipca br. upływa termin składania do Ministerstwa Gospodarki wniosków o uzyskanie zawieszenia poboru ceł lub ustanowienia kontyngentów taryfowych planowanych do wprowadzenia w życie z dniem 1 lipca 2012r. Poniżej komunikat w tej sprawie:
 
Komunikat w sprawie sposobu, trybu oraz warunków przyjmowania i analizowania wniosków o modyfikację ochrony celnej w 2011 roku w ramach rundy 1 lipiec 2012
 
Ministerstwo Gospodarki informuje, iż zgodnie z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej w odniesieniu do sposobu, trybu i warunków przyjmowania i analizowania wniosków o modyfikację ochrony celnej (w zakresie autonomicznych(tzw. Gospodarczych) zawieszeń poboru ceł i kontyngentów taryfowych), w resorcie gospodarki rozpoczyna się kolejna tura prac nad nowymi propozycjami modyfikacji ochrony celnej planowanymi do wprowadzenia z dniem 1 lipca 2012r.
 
Ministerstwo Gospodarki prosi również o zwrócenie szczególnej uwagi na fakt, że zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej wnioski krajowych przedsiębiorców, izb gospodarczych i stowarzyszeń producentów dotyczące regulacji ustanawiających zawieszenia lub kontyngenty taryfowe są przyjmowane, w formie określonej w Komunikacie, w następującym terminie:
 
  • Wnioski dotyczące regulacji taryfowych wchodzących w życie z dniem 1 lipca 2012r., (ustanawianych rozporządzeniem Rady (WE) muszą być przekazane do Ministerstwa Gospodarki w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 lipca 2011r. W tym samym terminie powinny być też złożone Ew. sprzeciwy do obowiązujących regulacji w zakresie autonomicznych zawieszeń poboru ceł i kontyngentów taryfowych.
 
Na podstawie Zarządzenia Ministra Gospodarki z dnia 23 grudnia 2009r. w sprawie utworzenia Zespołu do Spraw Środków Taryfowych, Minister Gospodarki powołał Zespół, którego celem jest usprawnienie procesu analizy wniosków o modyfikację ochrony celnej i wypracowanie stanowiska Polski prezentowanego w ramach grup roboczych Komisji Europejskiej odnośnie regulacji taryfowych. Do szczegółowych zadań Zespołu należy:
 
    1. rozpatrywanie propozycji kierunków modyfikacji ochrony celnej przygotowanych przez krajowych przedsiębiorców i ich zrzeszenia (izby gospodarcze i stowarzyszenia producentów),
    2. przygotowywanie propozycji i opinii dotyczących zmian regulacji taryfowych w zakresie autonomicznych zawieszeń poboru ceł i kontyngentów taryfowych w celu przedłożeni Komisji Europejskiej,
    3. wypracowanie projektu stanowiska Polski w sprawie zmian poziomów ceł w Taryfie Celnej, przyznawania nowych preferencji na zasadach autonomicznych, jak też w ramach negocjowanych umów SWH.
 
W skład zespołu wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Finansów, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Spraw Zagranicznych, Infrastruktury oraz Prezesów Głównego Urzędu Statystycznego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W pracach zespołu udział biorą także osoby nie będące członkami Zespołu, zaproszone przez przewodniczącego Zespołu, w szczególności:
 
  1. przedstawiciele innych resortów, kompetentni w zakresie dziedzin omawianych w ramach prac Zespołu,
  2. eksperci z dziedzin omawianych w ramach Zespołu,
  3. konsultanci reprezentatywnych zrzeszeń branżowych (izb gospodarczych i stowarzyszeń producentów).
 
Wypełnione wnioski (i sprzeciwy) należy kierować na adres:
 
Ministerstwo Gospodarki
Departament Polityki Handlowej
Ul. Żurawia 4a
00-503 Warszawa
 
Oraz na adres e-mail: malgorzata.miasko@mg.gov.pl
 
Dodatkowych informacji udzielają:
 
Małgorzata Miąsko, tel.: (022) 693 46 67
Daniel Staniszewski, tel.: (022) 693 46 64