Przyszłość samorządowej ochrony zdrowia2011-02-23  
           W dniu 15 lutego br. w salach konferencyjnych hotelu „Kyriad Prestige” w Warszawie miała miejsce bezpłatna konferencja „Przyszłość samorządowej ochrony zdrowia” organizowana przez Związek Powiatów Polskich.
Podczas tej konferencji omówiono następujące tematy:
 
Programy zdrowotne realizowane na szczeblach lokalnych samorządów terytorialnych.
Podczas tego bloku wyróżniono miasta i powiaty specjalnymi Certyfikatami, które realizują określone programy zdrowotne. Jednym z wielu przykładów mogą być takie miasta jak Łódź, Gdynia, Kielec czy powiaty np. polkowicki.
Organizatorzy konferencji przekazali nam specjalną broszurę „Marsz po zdrowie” zawierającą porady tworzenia i wdrażania samorządowych programów zdrowotnych.
Materiały te będą przedmiotem analizy i możliwością wykorzystania doświadczeń innych samorządów przez nasz powiat.
 
Druga część poświecona była projektowi ustawy o działalności leczniczej i jej skutkami dla organów prowadzących szpitale.
Ustawa ta, która obecnie jest w Sejmie (pracują nad nią odpowiednie komisje sejmowe) ma wejść w życie z dniem 1 maja 2011 r. z wyjątkiem trzech zapisów, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2012 r.
Te trzy wyjątki to:
·         zdarzenia obejmowane umową ubezpieczenia OC
·        prawo do podatków pracowniczych
·        rejestr podmiotów prowadzących działalność leczniczą.
Projekt ustaw, o którym mowa wyżej powoduje wiele zmian w systemie ochrony zdrowia. Umożliwia tworzenie zakładów opieki zdrowotnej w kilku różnych formach. Jednym z ważnych zapisów jest zmiana terminu dostosowania szpitali do wymogów UE na koniec roku 2016.
Obecnie obowiązujące rozporządzenie mówiło o roku 2012. Jest to bardzo ważna zmiana w kontekście prac remontowo-inwestycyjnych w wielu szpitalach, w tym również naszego SP ZOZ-u.
Wszystkie zmiany wynikające z nowej ustawy o lecznictwie w porównaniu z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej zostały zaprezentowane przez wybitnego specjalistę w tej materii – Pana Marka Wójcika, który jest między innymi doktorantem Szkoły Głównej Handlowej w zakresie zarządzania organizacjami ochrony zdrowia.
 
W końcowej części konferencji przedstawiono:
·        Zmiany w organizacji ratownictwa medycznego przygotowywane przez nasz rząd, a Wielkopolska ma być objęta programem pilotażowym. Zmiany te zostały oprotestowane podczas nadzwyczajnego posiedzenia Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego oraz podczas konferencji w Warszawie.
·        Sposób i zakres kontraktowania świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na rok 2011 z akcentem na:
a)     gwarancję dostępności usług
b)    nakłady na lecznictwo zamknięte
c)     sytuacje publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.
W opisanej wyżej konferencji, oprócz mojej osoby, brał również udział Pan Tadeusz Majchrzak, który wraz ze mną był w Ministerstwie Infrastruktury w celu złożenia wniosku o dofinansowanie remontu wiaduktu w ciągu drogi powiatowej przez wieś Adamowo (gmina Wolsztyn).
 
Wniosek ten ku naszemu zadowoleniu został pozytywnie zaopiniowany przez osoby przyjmujące go w Ministerstwie. Należy dodać, iż ubiegamy się o dofinansowanie w wysokości ponad 300.000 PLN i mamy nadzieję na otrzymanie tej dotacji w kwietniu br.
 
Starosta Wolsztyński
/-/  Ryszard Kurp