Projekt pn. „Fundusz Pożyczkowy WIELKOPOLSKA-JEREMIE” prowadzony jest w ramach Subregionalnego Funduszu Pożyczkowego „WIELKOPOLSKA PÓŁNOC” dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców z województwa wielkopolskiego, spełniających warunki określone w Załączniku I do Rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 roku (Dz. Urz. UE L 214 z 09.08.2008 r.), utworzonym przez Polską Fundację Przedsiębiorczości.
Celem Projektu pn. „Fundusz Pożyczkowy WIELKOPOLSKA-JEREMIE” realizowanym w ramach inicjatyw y JEREMIE jest wspieranie lokalnej aktywności gospodarczej poprzez ułatwienie przedsiębiorcom dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania w postaci pożyczek.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego
na lata 2007-2013
W Polsce inicjatywa JEREMIE – z ang. Joint European Resources for micro to medium Enterprises (Wspólne Europejskie Zasoby dla Mikro-, Małych i Średnich Przedsiębiorstw) realizowana jest na poziomie województw w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Ideą inicjatywy JEREMIE jest podnoszenie konkurencyjności europejskiej gospodarki na rynku światowym poprzez zapewnienie przedsiębiorcom z sektora MŚP sprawnego i elastycznego finansowania działalności i rozwoju.
Misją JEREMIE jest dostarczanie kapitału na inwestycje tym podmiotom, które z wielu przyczyn mają ograniczony dostęp do bankowych linii kredytowych oraz które rozpoczynają dopiero działalność (w tym absolwenci) i nie posiadają ani historii kredytowej ani zabezpieczeń o wystarczającej wartości.
Kto może otrzymać pożyczkę:
- zatrudniający do 250 pracowników
- mający swoją siedzibę lub prowadzący podstawową działalność na terenie województwa wielkopolskiego
- działający co najmniej 3 miesiące
- posiadający wyraźnie określony cel, na który zostanie wykorzystana pożyczka
- mający dobrą strategie działania, lecz niewystarczające środki finansowe na sfinansowanie swojego działania i rozwoju
- działający we wszystkich branżach, z wyjątkiem przedsiębiorców z sektora rolniczego, zbrojeniowego i przedsiębiorców prowadzących działalność przemysłową określaną jako szkodliwą dla środowiska, a także prowadzących działalność powszechnie uznawaną za nieetyczną
Jaką pożyczkę można otrzymać:
- cel: pożyczka może być udzielona na cele inwestycyjne lub inwestycyjno-obrotowe, jeśli wynika to z charakteru przedsięwzięcia
- kwota pożyczki: pożyczka może być udzielona maksymalnie do wysokości 250 tys. zł
- okres spłaty pożyczki: okres spłaty pożyczki wynosi maksymalnie 60 miesięcy od momentu podpisania umowy. Dopuszczalny jest 6 miesięczny okres karencji w spłacie kapitału. Ostateczny termin spłaty pożyczki nie może przekroczyć 29 lutego 2016 roku.
- wkład własny: minimalny wkład własny ubiegającego się o pożyczkę wynosi 10% wartości przedsięwzięcia
- oprocentowanie pożyczek uzależnione jest od stóp rynkowych i jest nie niższe niż stopa referencyjna, zgodnie z metodą jej ustalania określoną w Komunikacje Komisji Europejskiej. Pożyczki oprocentowane są według stopy referencyjnej, obowiązującej w dniu zawarcia umowy pożyczki plus maksymalnie 3,0 punkty procentowe marży w stosunku rocznym
- od przyznanej pożyczki pobierana jest opłata manipulacyjna w wysokości do 5,0% kwoty przyznanej pożyczki
- zabezpieczenie: zabezpieczenie z tytułu pożyczki może stanowić m.in.: weksel in blanco, poręczenie funduszu poręczeń kredytowych, poręczenie przez osoby trzecie, hipoteka, przewłaszczenie
Jakie korzyści daje współpraca z Funduszem:
- ułatwiony dostęp do źródeł finansowania z pominięciem banków komercyjnych
- minimalny wkład własny
- elastyczne formy zabezpieczenia spłaty pożyczki
- uproszczona procedura
Regulamin udzielania pożyczek:
Jakie dokumenty należy złożyć aby otrzymać pożyczkę:
Gdzie można złożyć wniosek o pożyczkę:
Wniosek można złożyć oraz dodatkowe informacje uzyskać w siedzibie Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Szczecinie oraz Oddziale Regionalnym w Poznaniu i Biurze Lokalnym w Pile.
Siedziba Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Szczecinie
ul. Monte Cassino 32, pokój 9, 70-466 Szczecin, tel. 91 312 92 42, fax 91 312 92 02
Oddział Regionalny Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Poznaniu
ul. Władysława Węgorka 20, pokój 506, 60-318 Poznań, tel./fax 61 853 63 97
Biuro Lokalne Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Pile
ul. Niepodległości 33, pokój 301, 64-920 Piła, tel./fax 67 211 62 90
|