Szkolenie - „Budowanie potencjału instytucjonalnego jednostek samorządu terytorialnego do lepszego dostarczania usług publicznych”2010-02-11  
 
       W dniu 09. 02. 2010 r. zakończył się cykl szkoleń w ramach projektu „Budowanie potencjału instytucjonalnego jednostek samorządu terytorialnego do lepszego dostarczania usług publicznych”. Szkolenia odbyły się w salach konferencyjnych Restauracji Kaukaska w Wolsztynie.  Warto podkreślić fakt, iż ww. szkolenia zlokalizowane były tylko w kilku miastach, w różnych częściach kraju, a w Wolsztynie odbyły się dzięki staraniom Pana Starosty Ryszarda Kurpa.
Projektodawcami byli: Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, oraz Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych.
Organizacją szkoleń w ramach wspólnego projektu zajmuje się Związek Powiatów Polskich.
 Projekt dofinansowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Cykl szkoleń obejmował 10 dni szkoleniowych, w tym 4 sesje dwudniowe, jeden dzień nauczania na odległość z wykorzystaniem Internetu. Na każdym zjeździe 1 dzień zajęć dotyczył kompetencji ogólnych a jeden dzień zajęć kompetencji specjalistycznych.
W Powiecie Wolsztyńskim realizowane były 2 bloki tematyczne: Usługi Społeczne – Pomoc Społeczna oraz Oświata.
Cykl szkoleń w każdej z wyżej wymienionych grup obejmował zagadnienia z zakresu: przywództwa, pracy zespołowej i zarządzania zespołem, zarządzanie strategicznego jednostką samorządu, zarządzania projektami, zmianą i ryzykiem, metody doskonalenia usług administracyjnych, e-Administracji, aktualne uwarunkowania prawne danego „branżowego” sektora usług, główne zagadnienia zarządcze w tym sektorze usług, opracowanie i prezentacja założeń do wybranej polityki sektorowej, oraz przygotowanie planu wdrożenia wybranej przez uczestnika innowacji.
Wszyscy trenerzy prowadzący szkolenia to doświadczeni praktycy samorządowi, eksperci w dziedzinie zarządzania danym sektorem usług. Moderują oni wymianę wiedzy między uczestnikami, aby w pełni wykorzystać potencjał wynikający z dyskusji specjalistów praktyków.
Uczestnicy szkoleń otrzymali specjalnie przygotowane poradniki i możliwość profesjonalnej wymiany doświadczeń z uczestnikami z innych samorządów, w trakcie oraz pomiędzy spotkaniami.
Zaliczenie cyklu szkoleniowego wiąże się z przedłożeniem pracy końcowej opisującej plan wdrożenia innowacji w zarządzaniu daną usługą w swojej jednostce.
Ostatnim dniem cyklu szkoleń będzie konferencja kończąca edycję szkoleń samorządowców, gdzie uczestnikom szkoleń z całej Polski wręczone zostaną uroczyście certyfikaty ukończenia kursu. Konferencja odbędzie się w Warszawie w marcu tego roku.
 
 
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie 
Anna Białek