Trójnarodowe Warsztaty „Komunikacja międzykulturowa w pracy z młodzieżą w aspekcie europejskim”2009-03-19  
         W dniach 13-15 marca 2009r. w Pałacu w Popowie Starym odbyły się trójnarodowe warsztaty „Komunikacja międzykulturowa w pracy z młodzieżą w aspekcie europejskim” związane z letnim spotkaniem młodzieży z Niemiec, Polski i Litwy. W oficjalnym powitaniu uczestniczyli m.in. Starosta Wolsztyński Ryszard Kurp, Mer Rejonu Solecznickiego Leonard Talmont, Zdzisława Bessmann – Członek Zarządu Powiatu Wolsztyńskiego, Rène Schreiter z Fundacji „Groβes Waisenhaus zu Potsdam”, która dofinansowuje nasze projekty oraz Pan Andrzej Ośko – Kierownik Wydziału Promocji. Starostę z Powiatu Dahme-Spreewald reprezentowała Paulina Kleiner, pracownica Starostwa w Lübben odpowiedzialna za sprawy europejskie.
W uroczystym spotkaniu brali również udział uczestnicy trójnarodowych warsztatów: opiekunowie, trenerzy oraz koordynatorzy spotkania młodzieżowego Bucz 2009r. Całość tłumaczona była symultanicznie na język polski lub niemiecki. Podczas warsztatów wyciągnięte zostały wnioski z przebiegu zeszłorocznego obozu młodzieżowego w Kolberg w Niemczech. Pan Rène Schreiter z Fundacji „Groβes Waisenhaus zu Potsdam”, czyli „Wielki Dom Sierot” z Poczdamu podkreślił rolę nowej struktury organizacyjnej istniejącej już od zeszłego roku, która składa się z koordynatorów, dwóch opiekunów z każdego państwa, trenerów, którzy przeprowadzają warsztaty oraz będących przez całe 2 tygodnie na miejscu tłumaczy. W tym roku młodzież spotka się w Buczu, w konferencyjno – rekreacyjno – gastronomicznym kompleksie „Rueda”. Warsztaty odbywać się będą w 4 grupach roboczych: teatralnej, tanecznej, fotograficznej, plastyczno-wikliniarskiej. Trenerką grupy zajmującej się teatrem będzie Pani Beata Rauch z Berlina, grupy tanecznej Warszawianka Pani Ingrid Dahl, grupy fotograficznej Pan Jacek Kolesiński mieszkaniec Wolsztyna oraz Leszek Krutulski, wykładowca Uniwersytetu Zielonogórskiego. Grupą plastyczno – wikliniarską opiekować będzie się Pan Jędrzej Stępak, artysta – plastyk, który m.in. w 2000r. wykonał projekt kosza wiklinowego w Nowym Tomyślu, o imponujących rozmiarach: długość 17,29 m, szerokość 9,46 m, wysokość 7,71 m, dając mu pewne miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. W efekcie wspólnych rozmów powstała również inicjatywa wspólnego motta: „DRZEWO”, które jest neutralnym i międzykulturowym symbolem otwartym na kreatywne realizacje w grupach międzynarodowych. Symbol ten odpowiada również nadrzędnemu tematowi projektu „innowacyjność, kreatywność, kształcenie i uświadomienie ekologiczne”.  
Wypracowane wnioski będą stanowiły cenne wskazówki przy przygotowaniach związanych z letnim Spotkaniem Młodzieży. Mamy nadzieję, że pozwolą zorganizować spotkanie na wysokim poziomie, ku zadowoleniu fundacji oraz jednostek dofinansowujących, a przede wszystkim będą służyły wzorowej integracji uczestników spotkania – młodzieży z Litwy (Rejon Soleczniki), Niemiec (Powiat Dahme-Spreewald) i Polski (Powiatu Wolsztyńskiego).
Dziękując za dobrze przygotowany weekend, co prawda pełen pracy lecz w pięknym otoczeniu, Starosta Ryszard Kurp przekazał właścicielom pałacu Halinie i Jarosławowi Błochom gadżety Powiatu Wolsztyńskiego, witraż z herbem powiatu oraz jeden z obrazów namalowanych podczas corocznego pleneru malarskiego organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Wolsztynie.
Warsztaty zostały dofinansowane z Fundacji "Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży".
 
Wydział Promocji i Rozwoju
Gospodarczego
 
Podinspektor
/-/ Natalia Sroczyńska