Podsumowanie obchodów 90 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Powiecie Wolsztyńskim. 2009-03-11  
 
        W dniu 10.03.2009r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze odbyło się podsumowanie obchodów 90 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zaproszonych gości powitał Ojciec Antoni Bochma – Superior Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów w Obrze. Następnie zabrał głos Ryszard Kurp Starosta Wolsztyński, który w swoim wystąpieniu przybliżył wydarzenia z okresu Powstania Wielkopolskiego oraz wszelkie działania naszych rodaków w walce o niepodległą Polskę.
Powołując się na wypowiedź Pana Starosty trzeba zauważyć trzy ważne elementy tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Pierwszym elementem jest tradycja rodzinna – duma z tego, że nasi przodkowie byli powstańcami, że walczyli o niepodległość. Elementem drugim jest tradycja lokalna i regionalna, przywołująca ważne wydarzenia z najbliższego otoczenia, a trzecim – tradycja ogólnonarodowa walki o Polskę, o odzyskanie niepodległości po latach zaborów.
Po tak uroczystym wystąpieniu Pana Starosty nastąpiła prezentacja strojów z okresu powstania.
Stroje prezentowali Pan Maciej Myczka mundur oficerski z okresu powstania oraz Pani Jolanta Greber strój damski z tego okresu.
Każda z gmin Powiatu Wolsztyńskiego przeprowadziła na swoim terenie obchody rocznicowe, które miały na celu przybliżenie mieszkańcom ich gmin tematyki związanej z Powstaniem Wielkopolskim. Przedstawiciele gmin przybliżyli obecnym na uroczystości przebieg obchodów rocznicowych, które zostały zainicjowane przez Gminę Siedlec, Przemęt i Wolsztyn. Przedstawione prezentacje wskazały na duże zaangażowanie władz gmin w uczczenie pamięci powstania. Wszystkie prezentacje były bardzo interesujące.
W Gminie Wolsztyn został powołany przez Pana Burmistrza Andrzeja Rogozinskiego i Prezesa Wolsztyńskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Pana Zbigniewa Kowalewicza, Komitet Honorowy Obchodów 90 Rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Z inicjatywy Komitetu na terenie Gminy przeprowadzono liczne konkursy wśród dzieci i młodzieży. Wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni pamiątkowymi dyplomami.
Laureaci konkursów otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Powiat Wolsztyński i Gminę Wolsztyn.
Starosta Wolsztyński Ryszard Kurp wręczył podziękowania dla grupy rekonstrukcyjnej. W skład w/w grupy wchodzą: Pan Maciej Myczka, Pan Piotr Kaźmierczak, Pan Robert Orzechowski, Pan Zbigniew Heliński, Pani Jolanta Greber, Pani Katarzyna Matysiak, Pani Anna Orzechowska.
 
Poniżej lista laureatów w poszczególnych kategoriach:
 
 
Konkurs na Komiks o Powstaniu Wielkopolskim
 
W kategorii szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce: Edyta Jokiel i Edyta Przymuszała – Zespół Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie
Wyróżnienie: Marta Kaźmierczak – Zespół Szkół Zawodowych w Wolsztynie
 
W kategorii gimnazja:
I miejsce: Agnieszka Kowalik i Joanna Boińska – Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Obrze
II miejsce ex quo: Janusz Wajs – Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Obrze
oraz
Wioletta Bieganek i Aneta Schmidt – Gimnazjum nr 2 w Wolsztynie
Wyróżnienie: Joanna Szała i Samanta Rosińska – Gimnazjum nr 2 w Wolsztynie (za walory i oryginalną konwencję)
 
 
Konkurs „Polskie zrywy niepodległościowe w poezji i w pieśni”
 
W kategorii Pieśń:
Wyróżnienie:
- zespół wokalno – instrumentalny w składzie: Izabela Jakubowska, Mateusz Spławski, Hanna Malicka, Aleksandra Swat - Szkoła Podstawowa w Kębłowie,
- Weronika Czwojdrak, Patryk Krawczyk - Szkoła Podstawowa nr 3 w Wolsztynie,
- Marta Mania - Gimnazjum nr 2 w Wolsztynie
 
W kategorii Recytacja:
Wyróżnienie:
- Natalia Chwalisz - Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Obrze,
- Joanna Michalak - Zespół Szkół Zawodowych w Wolsztynie,
- Marta Fornalczyk - Zespół Szkół Zawodowych w Wolsztynie.
 
 
Konkurs plastyczny: „Powstanie Wielkopolskie w oczach dziecka” – konkurs przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych
 
I miejsce: Sandra Waśko - Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Obrze
Wyróżnienie: Izabela Wolnik - Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Obrze
 
 
Konkurs fotograficzny: „Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Wolsztyńskiej”
 
Dwa równorzędne pierwsze miejsca: Tymoteusz Żuchowski - Gimnazjum nr 1 w Wolsztynie i Roksana Lewandowska – Zespół Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie
Wyróżnienie: Natalia Izydorczyk - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Profilowanych w Wolsztynie
 
Ponadto nagrodę fotografów otrzymała Roksana Lewandowska
 
 
 
Starosta Wolsztyński Ryszard Kurp w trakcie uroczystości został odznaczony, przez Prezydium Zarządu Głównego TPPW z dnia 30 stycznia 2009r., odznaką „Wierni Tradycji” za zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919.
Odznaczenie zostało uroczyście wręczone przez Pana Zdzisława Kościańskiego Przewodniczącego Komisji Historycznej.
 
Jednym z ważniejszych punktów uroczystości był interesujący wykład Pani Marioli Głuszczak, pt: „Udział duchowieństwa katolickiego w przygotowaniach i przebiegu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919”.
Całą uroczystość podsumowania obchodów 90 lecia Powstania Wielkopolskiego uświetnił występ grupy teatralnej z Wolsztyńskiego Domu Kultury pod kierunkiem Pani Barbary Żok i chór Szkoły Muzycznej w Wolsztynie pod dyrekcją Pani Agnieszki Pilarek.
Nad oprawą całej uroczystości związanej z obchodami 90 lecia powstania czuwał członek Zarządu Powiatu Wolsztyńskiego, nauczyciel historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Profilowanych w Wolsztynie Pan Szymon Ptak.
Zarząd Powiatu Wolsztyńskiego składa na ręce Pana Szymona Ptaka serdeczne podziękowania za przeprowadzenie tak doniosłej uroczystości.