Informacja o zakupach aparatury medycznej i pracach remontowo-adaptacyjnych w wolsztyńskim szpitalu w 2009 roku2009-03-11  
 
 
            Na koniec 2008 roku jedyną formą pozyskania w krótkim terminie środków finansowych na modernizację i zakupy sprzętu było zaciągnięcie kredytu. Po uzyskaniu pozytywnej opinii w tej sprawie Rady Społecznej i zgody organu prowadzącego dyrekcja szpitala ogłosiła przetarg na pozyskanie kredytu w wysokości 1,5 mln PLN. Po zakończeniu procedury przetargowej w dniu 13 stycznia 2009 roku podpisano umowę z jedynym oferentem jaki „stanął”do przetargu czyli NORDEA Bankiem. Ta umowa kredytowa pozwoliła na rozpoczęcie realizacji zakupów sprzętu medycznego (wcześniej uzgodnionego z ordynatorami i zaopiniowanego przez Zarząd Powiatu i Radę Społeczną) oraz przystąpienia do niezbędnych prac remontowych i adaptacyjnych w naszym wolsztyńskim szpitalu.
Poniżej zestawienie wykonywanych prac:
  1. wymiana stolarki okiennej na oddziale chirurgii i OIOM-ie,
  2. adaptacja pomieszczeń na poradnie „K”,
  3. wykonywanie szatni dla personelu medycznego,
  4. przedłużenie pracowni RTG,
  5. remont dachu na budynku byłej pralni,
  6. adaptacja pomieszczeń do działalności tomografu komputerowego,
  7. remont sali ćwiczeń przy oddziale rehabilitacyjnym.
          Ogólna wartość wykonywanych prac to kwota 346.000 PLN.
 
Ponadto z przyznanego kredytu dokonano zakupów następującego sprzętu specjalistycznego dla poszczególnych oddziałów lub pracowni.
  1. aparat USG na oddział położniczo-ginekologiczny,
  2. przewoźny aparat RTG,
  3. aparaty EKG – 2 szt.

          Wartość zakupionego sprzętu wynosi 270.000 PLN.

Obecnie trwają procedury przetargowe (być może niektóre już są zakończone) na zakupy następującego sprzętu:
     1) respirator na OIOM – Oddział Intensywnej Opieki Medycznej,
     2) Bronkofiberoskop na OIOM,
     3) stół operacyjny do cięć cesarskich,
     4) stół operacyjny na chirurgię,
     5) Holter na oddział wewnętrzny,
     6) monitor przenośny wraz z drukarkami do centralnego nadzoru na oddział
         wewnętrzny, 
     7) sterylizator i myjka do narzędzi chirurgicznych,
     8) aparat do posiewu krwi do pracowni bakteriologii.
 
         Szacunkowa wartość tego wyposażenia to kwota około 650.000 PLN.
 
Należy dodać, że zakupy sprzętu są każdorazowo konsultowane z ordynatorami poszczególnych oddziałów.
 
A teraz kilka dodatkowych wyjaśnień dotyczących pracowni tomografii komputerowej. Pomieszczenia potrzebne wraz z odpowiednimi instalacjami zostały przygotowane za ogólną kwotę 170.000 PLN. Sama dzierżawa urządzenia będzie opłacana z środków pochodzących z Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach kontraktu jaki ma podpisany wolsztyński szpital.
Pracownia ta umożliwi wykonywanie badań tomograficznych „na miejscu”. Unikamy w ten sposób kosztów transportu chorych na badania do innych miejscowości. Ponadto będzie można wykonywać badania zlecone z zewnątrz. Uruchomienie pracowni nastąpi około połowy marca br.
Należy jeszcze dodać, że dzierżawa tomografu została rozstrzygnięta w formie przetargu, który wygrała firma KIE Sp.z o.o. Niepruszewo. Również każdy inny sprzęt o wartości powyżej 14.000 Є był zakupiony z zachowaniem procedury przetargowej.
Uważamy, jako Zarząd Powiatu że decyzja o zaciągnięciu przez szpital 3-letniego kredytu poręczonego przez Samorząd Powiatowy była dobrym krokiem w kierunku dofinansowania naszej powiatowej lecznicy. Jest to krok (całkiem nie mały) prowadzący do osiągnięcia standardów, które mają być wymagane od 2012 roku.
Oczywiście kredyt ten nie rozwiązuje wszystkich problemów remontowo-sprzętowych dlatego też nasz szpital z pomocą firmy „AWIL” z Poznania oraz Samorządu Powiatowego przygotował i złożył następujące wnioski o środki zewnętrzne:
  1. Wniosek do wojewody o karetkę wypadkową z wyposażeniem. Obecnie po akceptacji w województwie - jest rozpatrywany w Warszawie (wartość wniosku 426.183 PLN, a spodziewane dofinansowanie 331.145 PLN).
  2. Wniosek w ramach WRPO (działanie 5.3.) pt. ”Program wczesnego wykrywania chorób wewnętrznych poprzez zwiększenie dostępności i jakości usług realizowanych przez Szpital Powiatowy w Wolsztynie” . Dnia 02 marca 2009 roku otrzymaliśmy informację, że nasz wniosek przeszedł pozytywną opinię i ocenę formalną i został skierowany do oceny merytorycznej, której dokonują niezależni eksperci. Należy mieć nadzieję, że ta ocena również będzie pozytywna. Jeśli tak będzie to w wyniku tego wniosku pozyskamy dla naszego szpitala 2.533.537 PLN z czego udział własny 633.384 PLN jako dotacja powiatu na doposażenie i dostosowanie oddziału wewnętrznego do standardów, które mają obowiązywać po 2012 roku. 
  3. Wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach priorytetu III (środowisko przyrodnicze) działanie 3.2. (infrastruktura energetyczna środowiska) pt. „Termomodernizacja SP ZOZ Wolsztyn sposobem na ekonomiczne wykorzystanie energii cieplnej oraz podniesienie standardów budynków” (wartość wniosku 2.026.897, a dofinansowanie 1.722.863 PLN).Wniosek ten zawiera 10 wymaganych załączników w zakresie spełnienia dyrektywunijnych oraz wymaganych przez WFOŚiGW.
  4. Wniosek do WFOŚiGW w Poznaniu w ramach priorytetu III (środowisko przyrodnicze) w ramach działania 3.7. (zwiększenie wykorzystania odnawialnych zasobów energii) pt. „Montaż kolektorów słonecznych w SP ZOZ Wolsztyn metodą redukcji zapotrzebowania na tradycyjną energię cieplną i obniżenie kosztów ogrzewania wody” (wartość wniosku 1.090.334 PLN, a dofinansowanie 926.783 PLN).
Również ten wniosek zawiera wszystkie wymagane przez WFOŚiGW załączniki a w szczególności te, które dotyczą ochrony środowiska.
Jeśli oba wnioski (wymienione w punktach 3 i 4) uzyskają akceptację oceniających to na cele wymienione w obu przypadkach możemy pozyskać niebagatelną kwotę 2.649.646 PLN na modernizację infrastruktury szpitalnej oraz remonty niemłodej już substancji budowlanej naszej lecznicy.
 
Szanowni Państwo!
Jako Zarząd Powiatu zdecydowaliśmy aby poinformować Państwa o o pracach i zakupach dotyczących naszego szpitala jako odpowiedź na zarzuty kierowane pod adresem Samorządu Powiatowego o nieudolności władz samorządowych w zakresie prowadzenia szpitala. Lekturę tego tekstu polecamy wszystkim, a szczególnie Panu Antoniemu Janikowi, który będąc przedstawicielem Samorządu Miejskiego w Radzie Społecznej nie informuje radnych Samorządu Gminnego o tych sprawach składając „Swoje” sprawozdania na poszczególnych posiedzeniach Rady Miejskiej.
 
Za Zarząd Powiatu
/-/ Ryszard Kurp