UWAGI ZARZĄDU POWIATU WOLSZTYŃSKIEGO DOTYCZĄCE TZW. PLANU „B” DLA SZPITALI2009-02-25  
 
      Nawiązując do komunikatu, który ukazał się na stronie www.mz.gov.pl w sprawie konsultacji projektu programu wieloletniego pod nazwą „Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia” Zarząd Powiatu Wolsztyńskiego przedstawia swoje spostrzeżenia.
W projekcie rozporządzenia nie przewidziano pomocy finansowej dla tych samorządów, które dotychczas dobrze radziły sobie z funkcjonowaniem stacjonarnej opieki medycznej w formie SP ZOZ-ów. Przykładem takim jest nasza wolsztyńska lecznica powiatowa. Przez okres ostatnich 10 lat jej funkcjonowanie nigdy nie było zagrożone co zapewniało i dalej zapewnia opiekę medyczną nie tylko mieszkańcom naszego powiatu.
Było to możliwe dzięki sprawnemu zarządzaniu szpitalem, ofiarnej pracy personelu szpitalnego jak i dużemu zaangażowaniu samorządów tworzących Powiat Wolsztyński. Od czasu jak szpital trafił pod kuratelę samorządu powiatowego corocznie zabezpieczamy w kolejnych budżetach określone kwoty na doposażenie i remonty szpitala. Do końca roku 2008 uzbierała się kwota prawie 5.200.000 PLN. Dodatkowo samorządy gminne naszego powiatu zasiliły budżet szpitala kwotą bliską 400.000 PLN. Na terenie powiatu działają organizacje pozarządowe takie jak Rotary Club Wolsztyn czy Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szpitala Powiatowego. Przekazały one tak
w formie rzeczowej jak i finansowej sprzęt medyczny i usługi remontowo-budowlane o wartości odpowiednio: Rotary Club około 300.000 PLN oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szpitala około 280.000 PLN. Ponadto sam szpital inwestował w infrastrukturę szpitalną i sprzęt specjalistyczny wydając na te cele z dochodów własnych kwotę 3.215.000 PLN. Również powiat jako organ założycielski wraz z szpitalem był uczestnikiem Programu Restrukturyzacji Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej z 2005 roku. W ramach tego programu nasz szpital uzyskał pożyczkę w wysokości 1.813.000 PLN z czego 70% jest umorzone w wyniku dobrze przeprowadzonego procesu restrukturyzacji.
Te wszystkie działania spowodowały, że nasza powiatowa lecznica wypracowała za 2008 rok zysk w wysokości 1.550.000 PLN. Oczywiście nie pozwala to na tzw. „spokojny sen”, gdyż konkurencja na rynku usług medycznych jest coraz większa.
Jako Zarząd Powiatu Wolsztyńskiego uważamy, że program przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia powinien również zawierać wsparcie w formie środków finansowych dla tych samorządów, które przez okres ostatnich 10-lat nie doprowadziły wraz z dyrektorami szpitali i bardzo zaangażowaną załogą do zadłużeń. Uważamy, że dla tych szpitali powinien być sporządzony tzw. „bonus inwestycyjny”, który pozwoliłby na doposażenie szpitala w wysokospecjalistyczny sprzęt lub umożliwiłby niezbędne remonty poprawiające komfort pobytu pacjentów w szpitalu. Oczywiście warunkiem otrzymania dotacji byłby fakt przekształcenia się w spółkę prawa handlowego na zasadach określonych w projekcie programu wieloletniego. Tylko takie podejście do tematu przekształceń w służbie zdrowia może spowodować zainteresowanie tych szpitali, które dziś radzą sobie funkcjonując w formie SP ZOZ-ów. Otrzymanie tzw. „bonusa inwestycyjnego” jest stosunkowo łatwe do określenia na podstawie złożenia odpowiednich dokumentów, z których będzie wynikała wysokość zaangażowania przez organy prowadzące
w szpitale środków finansowych. Przykładowo na podstawie naszego szpitala przez okres dziesięciu lat (od 1999 do 2008 roku) nasze samorządy (powiatowy i gminne) oraz organizacje pozarządowe zainwestowały w powiatową lecznicę ogółem kwotę 9.395.000 PLN. Byłoby bardzo wskazane, aby takie właśnie samorządy były docenione otrzymaniem tzw. „bonusa inwestycyjnego” w kwocie równoważnej wydatkowanym środkom na poprawienie infrastruktury szpitalnej i zakupu sprzętu wysokospecjalistycznego.
Uważamy, że pomoc taka należy się nie tylko tym, którzy generują długi w zakresie zobowiązań publiczno-prawnych, ale również tym, którzy nie dopuścili do powstania takich zobowiązań. Tylko takie podejście do tematu restrukturyzacji w służbie zdrowia w ramach tzw. planu ”B” będzie świadczyć o równym traktowaniu wszystkich tych, którzy czują się odpowiedzialni za ochronę zdrowia w zakładzie lecznictwa stacjonarnego w naszym kraju.
Docenienie tych, którzy dbali i dalej chcą dbać o bezpieczeństwo zdrowotne naszych rodaków będzie świadczyło o wielkiej mądrości rządzących w naszym kraju.
 
 
Przewodniczący Zarządu Powiatu
 /-/ Ryszard Kurp
                                                               
 
 
 
 
Powyższe pismo zostało również wysłane do:
1) Ministerstwa Zdrowia
2) Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie
3) Dyrektora SP ZOZ w Wolsztynie
4) Dyrektor WOW NFZ w Poznaniu
5) Członków Rady Społecznej przy SP ZOZ Wolsztyn
6) Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolsztynie
7) Przewodniczącego Rady Gminy Siedlec
8) Przewodniczącego Rady Gminy Przemęt
9) Prezydenta Rotary Club Wolsztyn
10) Przewodniczącego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szpitala Powiatowego
11) Lokalnych mediów.