W piątek 23 stycznia 2009 r., w Miejskiej Sali Sportowej „Świtezianka” już po raz dziesiąty odbyło się tradycyjne Spotkanie Noworoczne Starosty Wolsztyńskiego Ryszarda Kurpa. W uroczystości zorganizowanej przez samorząd powiatowy, uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów oraz życia społeczno – gospodarczo – kulturalnego. Na spotkanie przybyli m.in.:
- Poseł RP – Adam Szejnfeld
- Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny – Andrzej Trybusz
- Dyrektor Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji – Lech Biernat
- Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych – Maciej Kozik
- Prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług – Zbigniew Jerzyna
- Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu – Andrzej Żarnecki
- Wicedyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – Pani Wiesława Nowak
- Delegacja z Powiatu Dahme – Spreewald na czele ze Starostą Stefanem Loge
- Klaus – Dieter Quasdorf z Gminy Bestensee
- Ursula Schadow ze Związku Gminnego Golssen
- Starosta Powiatu Uelzen dr Theodor Estrer wraz z Horstem Eckertem
W swoim wystąpieniu Starosta Wolsztyński Ryszard Kurp dokonał podsumowania osiągnięć i inwestycji w minionym roku. W sposób szczególny podziękował za współpracę przedstawicielom władz centralnych, instytucji wojewódzkich, samorządowcom z powiatu, pracownikom starostwa i jego jednostek organizacyjnych, instytucji kultury, samorządów gospodarczych, grup producenckich, stowarzyszeń pozarządowych oraz duchowieństwa. Podziękowania skierował również do instytucji dbających o bezpieczeństwo mieszkańców Powiatu Wolsztyńskiego, służb medycznych, placówek oświatowych i opiekuńczo – wychowawczych oraz przedstawicieli podmiotów gospodarczych z powiatu i właścicieli firm. (przemówienie noworoczne Starosty Wolsztyńskiego – plik do pobrania) .
Cześć oficjalną umilił występ nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Jacka Kotlarskiego.
Na wniosek Zarządu Powiatu Wolsztyńskiego, Rada Powiatu Wolsztyńskiego Uchwałą Nr XXX/181/2009 z dnia 20 stycznia2009 roku w uznaniu zasług na rzecz rozwoju powiatu wolsztyńskiego wyróżniła tytułem „Zasłużony dla Powiatu Wolsztyńskiego”:
Pana Jana Woś urodzony we wsi Wioska w Powiecie Wolsztyńskim, od wczesnej młodości związany z wojskiem, już w wieku 14 lat wstąpił do Szkoły Podoficerskiej dla Małoletnich w Koninie, następnie do 9 Pułku Piechoty Legionów w Zamościu. Podczas II Wojny Światowej Pan Jan walczył jako żołnierz w Wojsku Polskim, następnie w strukturach Związku Walki Zbrojnej i wreszcie w szeregach Armii Krajowej rejonie Zamościa. NKWD kilkakrotnie wydawało na niego wyrok, celem uniknięcia uciekł do Wielkopolski, gdzie walczył w ramach ruchu „Wolność i Niezawiłość” – Struktury Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta”. Po kolejnych amnestiach wrócił do Wolsztyna ok.1954r. Był m.in. Prezesem Zarządu PSS „Społem” w Wolsztynie, Kierownikiem Gospodarstwa Kółek rolniczych w Mochach i aż do przejścia na emeryturę – Kierownikiem Stacji Testowej Kur we Wroniawach. Po pierwszych wolnych wyborach samorządowych Pan Woś został Burmistrzem Wolsztyna . Pełnił tę funkcję od 6 czerwca 1990r. do 20 lutego 1992r. . Zaczęły powstawać pierwsze lokalne programy inwestycyjne, w szczególności w zakresie infrastruktury komunalnej. Postać Pana Jana Wosia na trwałe zapisała się w historii Ziemi Wolsztyńskiej.
Zbigniewa Kazimierza Kowalewicza jest emerytowanym nauczycielem historii, od chwili założenia, tj. 1989r. Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Wolsztynie jest jego członkiem, a od 14 lat pełni funkcję Prezesa tegoż Koła. Pan Kowalewicz pracował w Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego TPPW w Poznaniu, a obecnie jest członkiem Zarządu. Pan Kowalewicz opracował wiele referatów, które filmów dydaktycznych: „Wolsztyn w okresie Powstania Wielkopolskiego” i „Walki powstańcze w Powiecie Wolsztyńskim”, wielu audycji poświeconych Powstaniu Wielkopolskiemu, emitowanych przez TV Karat w Wolsztynie oraz brał udział w audycji nadawanej emitowanych przez TVP Poznań. W marcu 2008r. wspólnie z Burmistrzem Wolsztyna Andrzejem Rogozinskim powołał Gminny Komitet Honorowy Obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Wolsztynie.
Andrzeja Galla obecnie jest Dyrektorem Zespołu Szkół w Mochach, zasługi to szerokie spectrum osiągnięć dotyczących głównie sportu szkolnego a także podtrzymywania lokalnej historii i tradycji. Swa działalnością i zaangażowaniem włącza szkołę i różne inicjatywy czego efektem jest udział w programie „Szkoła z Klasą” w latach 2002-2003, „Szkoła Marzeń” w latach 2005-2006. Obecnie szkoła uczestniczy w programie „Sokrates-Comenius”. Będąc radnym gminy Przemęt w latach 1990-1999 aktywnie wspierał inicjatywę utworzenia powiatu wolsztyńskiego, w skład którego miała wejść gmina Przemęt. Jako Prezes Klubu „Azymut Mochy” od rku 1985 propaguje biegi na orientację wśród młodzieży, wynikiem czego jest bardzo duże zainteresowanie tą konkurencją w środowisku szkolnym. Wychowankowie klubu kilkakrotnie stawali na podium Mistrzostw Europy i Świata. Obecnie Pan Andrzej Galla przygotowuje drużynę na Mistrzostwa Europy w Hiszpanii. Pan Dyrektor jest również inicjatorem i organizatorem mistrzostw Polski w biegach na orientację przeprowadzonych w Mochach, które przyczyniają się do promocji Gminy Przemęt jak i całego Powiatu Wolsztyńskiego. Z jego inicjatywy powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Moch, którego głównym zadaniem jest popularyzacja sportu, wypoczynku i edukacji kulturalno-historycznej w społeczności lokalnej. Na uwagę zasługuje również fakt przygotowania wniosku o sfinansowanie utworzenia i oznakowania „Szlaku Cysterskiego” na terenie gmin Przemęt i Wolsztyn , który uzyskał akceptacje w roku 2008 i wyniku działań Pana Andrzeja Galii wytyczono i oznakowano cały szlak.
Złote Logo 2008
Po raz piąty w kronice wydarzeń powiatu na Spotkaniu Noworocznym, podczas uroczystej gali, zostały wręczone przedsiębiorcom Nominacje i Nagrody Gospodarcze Starosty Wolsztyńskiego w postaci statuetek ''ZŁOTEGO LOGO''. Nagrody te, wręczane są w dowód uznania gospodarczych osiągnięć oraz za wsparcie udzielone samorządom w roku 2008.
Nominacje i statuetki ''ZŁOTE LOGO'' są wyróżnieniem firm Ziemi Wolsztyńskiej, za osiągane wyniki ekonomiczne, oferowane przez nie wysokiej jakości usługi i produkty, wdrażane innowacje, technologie, a także udzielone w każdej postaci wsparcie na rzecz gmin i powiatu, promocję w kraju i za granicą oraz wszelkie działania przyczyniające się do rozwoju gospodarczego naszej małej ojczyzny.
Nagroda Gospodarcza Starosty Wolsztyńskiego jest również wyrazem uznania, szacunku a przede wszystkim podziękowaniem władz samorządowych przedsiębiorcom, za ogromny wysiłek i determinację w dążeniu do osiągnięcia jak najlepszych wyników i wniesienia znaczącego wkładu w rozwój gospodarczy Powiatu Wolsztyńskiego.
Po raz pierwszy Nagrody Gospodarcze przyznano w trzech kategoriach:
- za osiągnięcia ekonomiczne
- za działalność na rzecz samorządów terytorialnych powiatu
- oraz za najciekawszy produkt turystyczny Powiatu Wolsztyńskiego.
Przedsiębiorstwa nominowane do "ZŁOTEGO LOGO"
Nagrody Gospodarczej Starosty Wolsztyńskiego w 2008 roku
w kategorii za osiągnięcia ekonomiczne:
- FERMY DROBIU BORKOWSKI Sp. z o.o. w Barłożni Wolsztyńskiej,
- PETROPOL s.j. w Niałku Wielkim,
- DĘBOWA POLSKA s.j. w Siedlcu,
- WOMASZ Projektowanie, Budowa i Wyposażenie Strzelnic w Karpicku.
w kategorii za działalność na rzecz samorządów:
- Zakłady Mięsne SOBKOWIAK w Siedlcu,
- Zakład Ogólnobudowlany MAT-BUD w Grójcu Wielkim,
- Zakłady Gastronomiczno-Hotelarskie w Wolsztynie,
- Motel Montana w Karpicku.
w kategorii za najciekawszy produkt turystyczny Powiatu Wolsztyńskiego:
- Grójecką Noc Świętojańską organizowaną przez Sołtysa Grójca Wielkiego Panią Jadwigę Hirt,
- Rekreację konną, naukę jazdy konnej, aktywny wypoczynek oferowany przez Pensjonat Siodło w Wilczu Pana Janusza Ranisia,
- XIV Turystyczny Rajd Samochodowy o Puchar Prezydenta Rotary Club Wolsztyn organizowany przez Rotary Club Wolsztyn
- Wycieczki szkolne „Jak wyglądało i wygląda życie na wsi” oferowane przez Gospodarstwo Agroturystyczne Stara Chata u Kowola w Kluczewie Państwa Marii i Krzysztofa Pieśniaków.
Spośród nominowanych
NAGRODY GOSPODARCZEJ STAROSTY WOLSZTYŃSKIEGO w 2008r.
w kategorii ZA OSIĄGNIECIA EKONOMICZNE
tytuł Laureata
oraz statuetki "ZŁOTEGO LOGO" zdobyli:
DĘBOWA POLSKA s.j.
w Siedlcu
Dębowa Polska została założona przez dwóch braci Jerzego Markiewicza i Leszka Markiewicza. Spółka istnieje na rynku od ponad 25 lat. Początkowo firma zajmowała się suszeniem owoców i warzyw. Na początku lat 90 – tych zaczęła importować wyroby alkoholowe, a następnie poszerzyła swą działalność o ich produkcję. Obecnie zatrudnia blisko 250 osób.
Sztandarowym produktem firmy jest wódka Dębowa Polska. Trunek ten, zdecydowanie znalazł swoje miejsce na rynku. Do produkcji wódki Dębowej Polskiej używane są tylko i wyłącznie naturalne składniki. Zarówno wizerunek butelki, jak i sam produkt chronione są przez urząd patentowy. Wyróżnikiem produktów firmy jest pasemko zgiętej dębiny w środku butelki nadające trunkom odpowiednie walory smakowe oraz oryginalne drewniane opakowania do alkoholi.
W dniu dzisiejszym firma Dębowa Polska współpracuje z wieloma partnerami handlowymi. Odbiorcami produktów są m.in. takie sieci handlowe, jak: MAKRO, REAL, INTERMARCHE, KAUFLAND, PIOTR i PAWEŁ, TESCO oraz SELGROS. Poza tym firma ma wielu mniejszych odbiorców, do których należą hurtownie, sklepy, a nawet restauracje i hotele, dzięki temu jej produkty docierają do prawie każdego sklepu ze stoiskiem alkoholowym w Polsce. Wódka Dębowa Polska zaistniała także na rynkach zagranicznych - znakomicie sprzedaje się w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Australii, Niemczech, Francji, Łotwie czy w Azerbejdżanie.
Właściciele zdecydowanie stawiają na najwyższą jakość swoich produktów. Przedsiębiorstwo włożyło bardzo wiele pracy, wysiłku i trudu, aby firma osiągnęła rozmiary i stabilność, jaką może się poszczycić w tej chwili. Firma Dębowa Polska w dniu dzisiejszym posiada stabilną pozycję rynkową oraz gwarantuje wysoką jakość i przystępne ceny swoich produktów.
WOMASZ PROJEKTOWANIE,
BUDOWA i WYPOSAŻENIE STRZELNIC
Firma WOMASZ Edwarda Woźnego została założona 35 lat temu. Zajmuje się wyposażaniem strzelnic policyjnych, wojskowych, sportowych, służb więziennych, straży granicznej i ochrony, a ponadto szkolnych, uczelnianych, finansowanych przez urzędy.
Firma WOMASZ uważana jest w tej branży za lidera na polskim rynku. Zyskała miano doświadczonego i rzetelnego partnera. Konkuruje z najlepszymi firmami w całej Europie. WOMASZ projektuje i wyposaża strzelnice od A do Z, proponując coraz to nowsze rozwiązania technologiczne. W styczniu tego roku zakończyła projekt strzelnicy interaktywnej z programem studyjnym, umożliwiającym samodzielne wprowadzanie scenek filmowych do ćwiczeń strzeleckich. Strzelnica wirtualna jest jednym z najbardziej skomplikowanych urządzeń na światowym rynku strzeleckim.
Firma WOMASZ wyposażyła około 80% polskich strzelnic myśliwskich, na których padło wiele rekordów Polski. Na bazie swoich wieloletnich doświadczeń, na zlecenie firmy BUMAR, wykonała prototyp mobilnej strzelnicy kontenerowej, na której pierwszy honorowy strzał oddał Minister Obrony Narodowej podczas XVI-stego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, jednej z największych i najważniejszych wystaw przemysłu obronnego w Europie.
Na sukces firmy WOMASZ składa się praca całej rodziny. Edward Woźny jest współautorem sukcesu organizacyjnego Mistrzostw Świata w Pentatlonie Policyjnym, Ogólnopolskich Spartakiad Młodzieży, Mistrzostw Polski i Zawodów Okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego.
Na strzelnicach wyposażonych przez WOMASZ nakręcono sceny do filmów: „M jak miłość”, „Ekstradycja”, „Sfora” i „Fałszerze”, a armata z herbem Wolsztyna stanowiła eksponat do „Ogniem i mieczem” i wystrzałem otwierała Mistrzostwa Świata Policji w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Szczytnie.
Spośród nominowanych nagrody
NAGRODY GOSPODARCZEJ STAROSTY WOLSZTYŃSKIEGO w 2008r.
w kategorii ZA DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ SAMORZĄDÓW
tytuł Laureata oraz statuetkę „ZŁOTEGO LOGO” zdobyli:
ZAKŁADY MIĘSNE SOBKOWIAK
w Siedlcu
Zakłady Mięsne Sobkowiak należą do jednych z największych producentów wyrobów masarskich w Wielkopolsce. Jest to firma rodzinna, która istnieje na rynku od niespełna 18 lat, a jej założycielem i właścicielem jest Ireneusz Sobkowiak.
Zakłady mięsne produkują wiele rodzajów mięs, smaczne wędliny i gotowe dania. Zatrudniają blisko 300 osób. Technologia produkcji oparta jest na tradycyjnych i własnych recepturach, przy wykorzystaniu bardzo wysokiej jakości surowców oraz nowoczesnych maszyn i urządzeń. Firma posiada własną ubojnię żywca wieprzowego, zmodernizowaną linię do uboju bydła oraz wyspecjalizowaną bazę transportową.
Zakłady Mięsne „Sobkowiak” od kilku lat notują stabilny wzrost sprzedaży dzięki własnej sieci sklepów, która swoim zasięgiem obejmuje całą zachodnią i środkową Polskę. Za walory estetyczne i smakowe swoich wyrobów wędliniarskich firma była wielokrotnie nagradzana.
Zakłady Mięsne „Sobkowiak” nie tylko odnoszą sukcesy, ale też potrafią się nimi dzielić. Firma jest głównym sponsorem i patronem Święta Świni – corocznej imprezy promującej gminę Siedlec. Aktywnie uczestniczy w organizacji regionalnych dożynek i lokalnych festynów. Chętnie ofiaruje także swoje wyroby i fanty na loterie, z których dochód przeznaczany jest na remonty szkół czy zakup sprzętu komputerowego.
Z hojności siedleckiego przedsiębiorcy korzystają również okoliczne parafie, szpitale, domy dziecka, placówki edukacyjne i kluby sportowe. Zakład udziela też pomocy gotówkowej i przekazuje produkty żywnościowe dla najbardziej potrzebujących rodzin. O firmie można śmiało powiedzieć, że jest królem przysmaków i akcji charytatywnych.
GRAND – TOURS MOTEL MONTANA
w Karpicku
Motel MONTANA w Karpicku od 18 lat prowadzony jest przez Państwo Felicję i Zbigniewa Gray. Podstawowa dziedzina jego działalności to hotelarstwo, gastronomia, turystyka, kursy i szkolenia. Motel zaszeregowany jest do kategorii 2 gwiazdki. Zatrudnia 15 osób.
Obecnie oferuje 80 miejsc noclegowych w pokojach jedno, dwu i trzyosobowych, 180 miejsc konsumpcyjnych, dozorowany parking, wynajem domków campingowych i wypożyczalnię rowerów turystycznych. W ubiegłym roku rozpoczęto dalszą rozbudowę motelu o część gastronomiczną, hotelową i administracyjną. Docelowo będzie posiadał 100 miejsc noclegowych i 200 miejsc konsumpcyjnych.
Montana organizuje wesela i inne uroczystości, bankiety, przyjęcia przy kominku, szkolenia, narady, catering, festyny z grilem i ogniskiem, stwarzając przy tym miłą i spokojną atmosferę dla gości. W roku 2006 Firma otrzymała Tytuł HIT 2006 oraz certyfikat dla najbardziej wiarygodnych i rzetelnych partnerów biznesowych w województwie wielkopolskim. Od lat firma wspiera przedsięwzięcia inicjowane przez samorządy. Pomaga przy organizacji plenerów malarskich, misji gospodarczych, młodzieżowych obozów językowych i tanecznych oraz imprez sportowych. Angażuje się w przygotowanie wypoczynku dla dzieci organizowanego przez Wolsztyński Dom Kultury oraz konkursów z okazji Dni Ziemi Wolsztyńskiej. Od ponad 10 lat Montana organizuje szkolenia dla zawodowych grzyboznawców i finansistów. Wspiera również działalność Wolsztyniaka, Świtezianki i Wolsztyńskiego Domu Kultury.
Spośród nominowanych nagrody
NAGRODY GOSPODARCZEJ STAROSTY WOLSZTYŃSKIEGO w 2008r.
w kategorii ZA NAJCIEKAWSZY PRODUKT TURYSTYCZNY POWIATU WOLSZTYŃSKIEGO
tytuł Laureata oraz statuetkę „ZŁOTEGO LOGO” zdobyli:
GRÓJECKA NOC ŚWIĘTOJAŃSKA
Grójecka Noc Świętojańska to nietuzinkowy festyn organizowany już po raz szósty przez społeczność Grójca Wielkiego. Odbywa się w czerwcu, w najbliższą sobotę najkrótszej nocy w roku i podtrzymuje piękną tradycję słowiańską, która warta jest kultywowania i dobrej zabawy. Gwóźdź programu to inscenizacja popularnej piosenki „Wiła wianki i rzucała je do wody” w wykonaniu miejscowej młodzieży. Widowisko przedstawia historię nieszczęśliwej miłości. Zgodnie z treścią ludowej opowieści młoda dziewczyna zdradzona i porzucona przez niewiernego marynarza, nie mogąc znieść hańby rzuciła się w nurty rzeki, z której wyratował ją bohaterski strażak. Na koniec widowiska żeńska część widowni wrzuca wianki do rzeki – to element wspólnej zabawy, w której publiczność chętnie bierze udział.
Program obejmuje: występy zespołów country, zespołów pieśni i tańca, tańce z ogniem, loterię fantową, zakup wianków, degustację regionalnych tradycyjnych przysmaków własnego wyrobu, wspólną zabawę do białego rana. Impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2008 roku udział w niej wzięło blisko 3 tysiące osób. W organizację przedsięwzięcia zaangażowani są Sołtys Jadwiga Hirt i mieszkańcy. Grójec Wielki zamieszkuje około 150 osób, mimo to udaje się przygotować imprezę ściągającą tłumy.
Organizatorzy, korzystając z okazji, już dziś serdecznie zapraszają na
siódmą „Grójecką Noc Świętojańską’’, która odbędzie się 20 czerwca 2009 roku.
WYCIECZKI SZKOLNE
- JAK WYGLĄDAŁO I WYGLĄDA ŻYCIE NA WSI
Gospodarstwo Agroturystyczne „Stara Chata u Kowola” w Kluczewie, prowadzone przez Państwa Marię i Krzysztofa Pieśniaków, oferuje jednodniowe wycieczki dla dzieci i młodzieży szkolnej pod hasłem „Jak wyglądało i wygląda życie na wsi”. Gospodarstwo położone na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego, w Krainie Kwitnącej Konwalii, w zależności od pory roku proponuje: powitanie wiosny, święta wielkanocne, majówki, lato u kowola, półkolonie, święto pieczonej pyry, wigilię oraz ferie zimowe.
Wycieczki szkolne „Jak wyglądało i wygląda życie na wsi” to program, który obejmuje m.in. zwiedzanie 100 letniej chaty urządzonej w staropolskim stylu, poznanie tradycji w których wyrastały pokolenia na wsi, pokaz przędzenia wełny, przejazdy bryczką, zapoznanie się z pracą w gospodarskiej zagrodzie, karmienie i dojenie zwierząt, kucie „podkowy szczęścia” w kuźni, wyrabianie masła i sera metodą tradycyjną i ich degustacja. Opowiadanie historii Kluczewa, gminy Przemęt i Powiatu Wolsztyńskiego, poznawanie gwary wielkopolskiej, wspólne ognisko, stare i nowe zabawy podwórkowe, piosenki biesiadne, to tylko kilka z licznych atrakcji jakie czekają na dzieci w gospodarstwie w Kluczewie.
Gospodarze zapraszają gości spragnionych wiejskiej ciszy i sielskiej atmosfery na wakacje, pobyty weekendowe, imprezy integracyjne i okolicznościowe. Gospodarstwo za swoją dotychczasową działalność otrzymało wiele nagród i wyróżnień. Na szczególną uwagę zasługuje zajęcie I miejsca w konkursie na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce, organizowany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Prezentacje filmowe nominowanych firm
|
|
|
"DĘBOWA POLSKA s.j. "
|
|
|
"FERMY DROBIU BORKOWSKI Sp. z o.o. "
|
|
|
"Hotel Restauracja Kaukaska"
|
|
|
"Gospodarstwo Agroturystyczne - Chata u Kowala"
|
|
|
"Zakład Ogólnobudowlany MAT-BUD"
|
|
|
"Motel MONTANA"
|
|
|
"PETROPOL"
|
|
|
"XIV Turystyczny Rajd Samochodowy "
|
|
|
"Pensjonat SIODŁO"
|
|
|
"Zakłady Mięsne SOBKOWIAK"
|
|
|
"Grójecka Noc Świętojańska"
|
|
|
"WOMASZ Projektowanie, Budowa i Wyposażenie Strzelnic "
|
|