Program współpracy na 2009 rok Powiatu Wolsztyńskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami2008-12-02  
Uchwała Nr XXVI/160/ 2008
Rady Powiatu Wolsztyńskiego
z dnia 20 października 2008 roku

w sprawie programu współpracy na 2009 rok Powiatu Wolsztyńskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami.

 
                  Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym / Dz. U z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm. / oraz art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie / Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm. /

uchwala się co następuje :
 
§ 1

Przyjmuje się program współpracy na 2009 rok Powiatu Wolsztyńskiego z organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, stanowiący załącznik do uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 
                                                                                 
 Uzasadnienie
do uchwały Nr XXVI/160/ 2008
Rady Powiatu Wolsztyńskiego
z dnia 20 października 2008 roku


 
 Art. 5 ust. 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm.) nakazuje, aby organ stanowiący jednostki  samorządu powiatowego (Rada Powiatu) uchwalał roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami. W związku z tym podjęcie uchwały jest zasadne.
 
 
 załącznik
do uchwały Nr XXVI/160/2008
Rady Powiatu Wolsztyńskiego
z dnia 20 października 2008 roku


 
 Program współpracy Powiatu Wolsztyńskiego z organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

I Wstęp.
Organizacje pozarządowe działające na terenie naszego powiatu od wielu lat skupiają najaktywniejszych i najbardziej wrażliwych na sprawy społeczne obywateli naszego środowiska. Są oni inicjatorami i realizatorami wielu przedsięwzięć, które wspomagają i uzupełniają Powiat w realizacji jego zadań przypisanych w ustawie o samorządzie powiatowym. Włączenie podmiotów pozarządowych w system funkcjonowania powiatu na zasadzie równego partnerstwa leży w interesie powiatu i jego mieszkańców.
Powiat Wolsztyński wyraża wolę współpracy z organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność pożytku publicznego, które wolę takiej współpracy deklarują.

II Cele programu.

1. Cel podstawowy.
Wspieranie organizacji pozarządowych w realizacji ważnych celów społecznych, co pozytywnie wpływa na kształtowanie ładu społecznego w środowisku lokalnym, przyczynia się do budowania partnerstwa pomiędzy administracją powiatu a podmiotami pozarządowymi.

2. Cele szczegółowe:
- wspieranie i umacnianie działań lokalnych,
- tworzenie warunków dla powstawania inicjatyw i struktur funkcjonujących na rzecz społeczności powiatu,
- zwiększenie wpływu sektora obywatelskiego na kreowanie polityki społecznej w powiecie,
- integracja podmiotów lokalnej polityki społecznej,
- udział podmiotów przy tworzeniu programu współpracy,
- umożliwienie organizacjom pozarządowym występowania z ofertą realizacji zadań publicznych, które prowadzone są przez samorząd,
- wypracowanie modelu współpracy jako elementu długofalowego programu rozwoju.

3. Dla realizacji powyższych celów niezbędne jest podjęcie następujących działań:
- wzajemne informowanie o planowanych kierunkach działania i współdziałania w celu ich zharmonizowania,
- tworzenie wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym,
- konsultowanie z organizacjami pozarządowymi projektów uchwał, dotyczących działalności statutowej tych organizacji,
- oparcie współpracy na zasadach pomocniczości i suwerenności stron oraz partnerstwie, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności.

Przez zasadę pomocniczości i suwerenności stron Rada Powiatu rozumie respektowanie odrębności i suwerenności organizacji pozarządowych, uznając ich prawo do samodzielnego definiowania i rozwiązywania problemów, w tym należących do sfery zadań publicznych oraz umożliwia realizację zadań publicznych na zasadach i w formule określonej w ustawie.
Rada Powiatu, zgodnie z zasadą partnerstwa od organizacji pozarządowych oczekuje, iż na zasadach i formie określonej w ustawie oraz według trybu wynikającego z odrębnych przepisów, uczestniczyć będą w nie tylko w identyfikowaniu problemów, ale przede wszystkim w wypracowaniu sposobu ich rozwiązywania oraz wykonywania zadań publicznych.
Kierując się zasadą efektywności Zarząd Powiatu przy zlecaniu zadań publicznych organizacjom pozarządowym pod uwagę weźmie najefektywniejszy sposób wykorzystania środków publicznych, przestrzegając jednocześnie zasad uczciwej konkurencji oraz z zachowaniem wymogów określonych w art. 25 i art. 28 ust. 3 ustawy o finansach publicznych .
Wyznaczając zasadę jawności Zarząd Powiatu udostępni współpracującym z powiatem organizacjom pozarządowym informacje o zamiarach, celach i środkach przeznaczonych na realizację zadań publicznych. Informacja taka powinna dotyczyć tylko tych zadań publicznych, w których możliwa jest współpraca z organizacjami pozarządowymi.

4. Formy współpracy
Współpraca pomiędzy organami samorządu powiatowego a organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art.. 3 ust. 3 ustawy może być prowadzone w następujących formach:
1) zlecenie im zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie w formie:
- powierzenia wykonania zadania publicznego wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie jego realizacji,
- wspierania wykonania zadania publicznego wraz z udzieleniem dofinansowania do jego realizacji.
2) wzajemne informowanie o planowanych kierunkach działalności i współdziałanie poprzez:
- publikowanie na wniosek organizacji lub podmiotu ważnych informacji na stronach internetowych,
- udział przedstawicieli organizacji pozarządowych w sesjach Rady Powiatu oraz Komisjach Rady Powiatu, z prawem zabierania głosu,
- przekazywanie przez organizacje pozarządowe informacji o przewidywanych lub realizowanych zadaniach publicznych.
3) konsultację z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3, odpowiednio do zakresu ich działania, projektów uchwał Rady Powiatu, dotyczących działalności statutowej tych organizacji poprzez:
- informowanie przedstawicieli organizacji o planowanych sesjach Rady Powiatu oraz Komisji Rady Powiatu, na których dyskutowane będą projekty uchwał dotyczące profilu
działalności tych organizacji,
- udostępnianie druków projektów uchwał Rady Powiatu dotyczących spraw związanych z profilem działalności tych organizacji.
4) powołanie Powiatowej Rady Pożytku Publicznego jako ciała o charakterze doradczym i inicjatywnym. W skład Rady wchodzą przedstawiciele organizacji działających w zakresie pożytku publicznego wytypowani przez organizacje działające na terenie Powiatu Wolsztyńskiego. Kadencja Rady jest 2 letnia. Skład osobowy i Regulamin Rady Pożytku Publicznego określi Rada Powiatu w formie uchwały.
5) pomoc w nawiązaniu przez organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 kontaktów ponadgminnych i międzygminnych poprzez udzielenie rekomendacji organizacjom i podmiotom starającym się o nawiązanie takich kontaktów.
6) współpraca i udzielenie pomocy w zakresie pozyskiwania środków finansowych z innych źródeł poprzez informowanie organizacji pozarządowych i podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie o możliwości pozyskiwania środków finansowych z różnych źródeł oraz udzielenie pomocy w zakresie wypełniania wniosków.
Wspieranie oraz powierzanie odbywa się po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert. Konkurs ofert przeprowadza i ogłasza Zarząd Powiatu. Inny tryb zlecenia, przewidziany przepisami odrębnymi, dotyczy zadań wymienionych w :
- art. 12a ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej wraz z przepisami wykonawczymi,
- art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wraz z przepisami wykonawczymi,
- art. 35 i 35a ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 roku o zakładach opieki zdrowotnej wraz z przepisami wykonawczymi,
- art. 33 art. 35 ust. 2. art. 38 ust. 1a i art. 39 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991roku o ochronie przeciwpożarowej wraz z przepisami wykonawczymi.

III. Efekty.
Rada Powiatu uchwalając niniejszy program zakłada, że w wyniku jego realizacji:
1. upowszechni się model realizacji zadań publicznych we współpracy obywateli stowarzyszonych w organizacjach pozarządowych z samorządową administracją powiatu ,
2. pogłębi się budowanie dialogu obywatelskiego,
3. przyczyni się do zwiększenia roli organizacji pozarządowych w zakresie realizacji programów skierowanych w stronę rozwiązywania problemów społecznych.

IV. Priorytetowe zadania Powiatu do wykonania w 2009 roku.
1. Podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
2. Działania na rzecz osób niepełnosprawnych.
3. Krajoznawstwo oraz wypoczynek dzieci i młodzieży.
4. Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji.
5. Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.
6. Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego.
7. Działania na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.