W dniu 14.11.2008r. o godz. 11.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Profilowanych w Wolsztynie odbyła się konferencja szkoleniowa pt. „Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna – od przedszkola do matury”. Konferencje szkoleniowe odbywają się we wszystkich powiatach w Polsce z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizatorem tych spotkań na terenie naszego województwa jest Wielkopolski Kurator Oświaty we współpracy ze starostwami powiatowymi.
Uczestników Konferencji powitał Starosta Wolsztyński Ryszard Kurp. Spotkanie prowadziła Pani Aleksandra Gołębiewska - reprezentant MEN i Koordynator Projektu na Wielkopolskę. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Wolsztyńskiego oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.
Celem konferencji było przedstawienie i omówienie planowanych zmian w systemie edukacji na lata 2009-2015, podkreślanie korzyści wynikających dla poszczególnych grup (nauczycieli, uczniów i rodziców) oraz przywoływanie ważnych zjawisk społecznych uzasadniających planowane zmiany, zwrócenie uwagi na wagę uspołecznienia zmiany i aktywny w niej udział wszystkich zainteresowanych.
W dalszej części szkolenia odbyły się warsztaty. Dyrektorzy i przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego podzieleni zostali na grupy. W pierwszej grupie uczestniczyli dyrektorzy przedszkoli i szkół podstawowych w drugiej grupie dyrektorzy gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w trzeciej grupie przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.
Celem warsztatów było zebranie informacji w postaci wniosków i odpowiedzi na następujące pytania:
-
Jak usprawnić dostosowanie oferty przedszkolnej do potrzeb lokalnych? Jakie widzę szanse i zagrożenia dla upowszechniania wychowania przedszkolnego w naszym regionie? – kadra kierownicza przedszkoli.
-
Jak podnieść jakość organizacji pracy szkoły podstawowej, w świetle proponowanych zmian podstawy programowej? Jakie widzę możliwości i ograniczenia? – kadra kierownicza szkół podstawowych.
-
Jak organizować pracę gimnazjów i liceów zgodnie ze zmianami proponowanymi w podstawie programowej? Jakie widzę możliwości i ograniczenia? – kadra kierownicza gimnazjów i liceów.
-
Potrzeby modernizacji sieci szkolnej i przedszkolnej w powiecie – grupa samorządowców.
Na zakończenie moderatorzy grup przedstawili wyniki pracy i wypracowane wnioski. Zebrane wnioski z wszystkich powiatów w Polsce zostaną przedstawione w zbiorczym raporcie.
|