Dnia 16 kwietnia 2008r.w Jeleniej Górze rozpoczęła się realizacja specjalnego programu edukacyjnego dla pracowników samorządowych dotycząca „roli samorządu terytorialnego w zarządzaniu środowiskiem”. Trzymiesięczny cykl szkoleń w tym zakresie organizowany był przez Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu, przy wydatnej pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Po cyklu kilku spotkań realizujących część teoretyczną programu, przyszedł czas na zapoznanie z podstawowymi metodami ochrony środowiska. Z metodami tymi była możliwość zapoznania się u naszych zachodnich sąsiadów, a dokładnie w zaprzyjaźnionym Powiecie Dahme-Spreewald w Niemczech.
Pracując w Zarządzie WOKiSS miałem możliwość zaproponować dwudniowy studyjny wyjazd do Powiatu „LDS” aby około 120 uczestników programu zapoznało się z metodami ochronnymi środowiska u naszych zachodnich sąsiadów. Wspólnie z dyrektorem ośrodka WOKiSS panem Maciejem Kozikiem oraz panią Agnieszką Mendelewską (Koordynator Centrum Współpracy Europejskiej) w miesiącu kwietniu odbyliśmy jednodniową wizytę w Lübben, aby uzgodnić szczegóły pobytu i określić formę praktycznej realizacji projektu „Zarządzania Środowiskiem”.
Wyjazd ten zaskutkował tym, że w dniach 26-27.06.2008r. ponad stuosobowa grupa pracowników Samorządowych z Gmin, Powiatów Wielkopolski mogła naocznie przekonać się jak chroni się środowisko naturalne w Powiecie Dahme-Spreewald.
Pierwszego dnia w Starostwie Powiatowym odbyła się część teoretyczna dwudniowego spotkania. Powitał nas Wicestarosta Powiatu LDS pan Wolfgang Schmidt wraz z panią Pauliną Kleiner, która od początku do końca przygotowywała naszą wizytę w Niemczech.
Podczas tego spotkania wysłuchaliśmy za pomocą tłumaczenia symultanicznego trzech interesujących prezentacji.
1) „Zagospodarowanie odpadów komunalnych stałych” – prezentacja pana Bernharda Schindlera - Przewodniczącego Komunalnego Związku Usuwania Odpadów Niederlausitz (KAEV)
2) „Tworzenie obszarów chronionych tzw. BIOTOPÓW w zakresie ochrony wód i podniesienia atrakcyjności rzek, kanałów na terenie Powiatu” – prezentacja pani Anny Röver ze Związku Oczyszczalni Terenów Wodnych i Pasów Przybrzeżnych ( GRPS)
3) Spółka wodna i gruntowa - pan mgr-inż. Torsten Woitke – dyrektor zarządzający spółki wodnej i gruntowej Dahme-Notte przedstawił zadania obowiązkowe i fakultatywne spółki wodnej, jak również przepisy prawne.
Po dyskusji na powyższe tematy uczestnicy projektu udali się do hotelu TREFF w Lübben, a następnie na kolację do Schlepzig do restauracji w budynku, który kiedyś był wytwórnią piwa.
W drugim dniu wizyty w Powiecie LDS uczestnicy szkolenia zostali podzieleni na 3 grupy, każda z nich mogła z udziałem tłumaczy zobaczyć praktyczne metody stosowane w zakresie ochronnym środowiska, które dzień wcześniej poznali teoretycznie.
I tak poszczególne grupy odwiedziły:
GRUPA I:
(maks. 45 osób)
Spotkanie tematyczne: wody
Miejsce: Jaz/ turbina Märkisch Buchholz Spółka wodna i gruntowa »Dahme-Notte« - Storkower Straße 1 - 15749 Mittenwalde, Ortsteil Gallun
Referent: Pan mgr-inż. Torsten Woitke – dyrektor zarządzający spółki wodnej i gruntowej Dahme-Notte
Spółka wodna i gruntowa »Dahme-Notte«Korporacja prawa publicznego Storkower Straße 1 - 15749 Mittenwalde, Ortsteil Gallun Telefon: (033764) 24588-0 Telefax: (033764) 62758 Email:
wbvdn@t-online.de wbvdn@t-online.de wbvdn@t-online.de wbvdn@t-online.de wbvdn@t-online.de
http://www.wbv-dahme-notte.de/
Grupa II
(maks. 45 osób)
Spotkanie tematyczne: wysypisko śmieci
Miejsce: Osiedlowe wysypisko śmieci w Lübben-Ratsvorwerk
Frankfurter Straße 45 15907 Lübben (Spreewald) Telefon (03546) 2704-0 Telefax (03546) 3207 Info@kaev.de
Związek KAEV prowadzi na podlegającym mu obszarze trzy osiedlowe wysypiska śmieci: w Lübben-Ratsvorwerk, w Göritz przy Vetschau oraz w Wittmannsdorf przy Luckau, przy czym na wysypiskach Göritz i Wittmannsdorf otwarta jest jeszcze tylko w ograniczonych porach strefa dla małych dostawców. Linia do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów z równoczesną produkcją zastępczego paliwa na terenie wysypiska Lübben-Ratsvorwerk rozpoczęła swoją pracę w dniu 1 czerwca 2005. Linia ta oferuje na podległym związkowi KAEV „Niederlausitz“ obszarze korzystną pod względem kosztów alternatywę w zakresie spalania śmieci i zapewnia realizację wymogów ustawowych począwszy od roku 2005. Dokładniejsze informacje na ten temat znajdą Państwo pod linkiem „Leistungen/MBV“. Wykonywanie swoich zadań KAEV powierzył osobom trzecim.
Referent: Pan Bernhard Schindler – przewodniczący Komunalnego Związku Usuwania Odpadów Niederlausitz (KAEV)
Grupa III
(maks. 45 osób)
Spotkanie tematyczne: wody
Miejsce: Lübben i/lubWodociągi Lübben, Majoransheide
Stadt- und Überlandwerke GmbH Lübben Bahnhofstraße 30 15907 Lübben
0 35 46 / 2 77 90
E-Mail: Stadtwerke-Luebben@t-online.de
Internet: http://www.stadtwerke-luebben.de/
Stadt- und Überlandwerke GmbH Lübben Bahnhofstraße 30 15907 Lübben
0 35 46 / 2 77 90
E-Mail: Stadtwerke-Luebben@t-online.de
Internet: http://www.stadtwerke-luebben.de/
1866 – rozpoczęcie zapatrywania Lübben w gaz; później to duże przedsiębiorstwo przemysłowe zaczęto nazywać Miejskimi Zakładami Użyteczności Publicznej. W 1952 te znajdujące się posiadaniu gminnym Zakłady Miejskie zostały rozwiązane, podobnie jak wszystkie inne tego rodzaju zakłady w NRD (na mocy decyzji Rady Ministrów NRD).
1990 W dniu 22.12. ponowne utworzenie Miejskich Zakładów Użyteczności Publicznej (wtedy nie było wprawdzie jeszcze o tym mowy) w ramach oddzielenia branży ciepłowniczej od gospodarki budynkami VEB Gebäudewirtschaft. W 1992 status miejskiego zakładu użyteczności publicznej o oficjalnej nazwie Stadt- und Überlandwerke Lübben GmbH. W tym samym roku doszło zaopatrywanie w gaz.
1993 Przejęcie zadań w zakresie zasilania w wodę pitną, usuwanie odpadów pozostaje w gestii miasta.
1995 Sieci i instalacje elektryczne zostają na mocy umowy przekazane Miejskim Zakładom, jednakże w tym samym czasie zostaje zawarta umowa z dotychczasowym dostawcą energii ESSAG i stworzony z nim umowny stosunek dzierżawy.
Średnia wydajność: 3500 metrów sześciennych dziennie - Średnia ilość oddawana do sieci: 1800 metrów sześciennych dziennie - Ujęcie wody: wody gruntowe - Stopień twardości wody: 2-gi miękka / twardość całkowita wody 12 stopni, Niemiecka Twardość - Ciśnienie w sieci: 4 bar - Zbiornik wody pitnej: 2500 metrów sześciennych
Referent: Pan Franzka – dyrektor zarządzający Miejskich i Regionalnych Zakładów Użyteczności Publicznej Stadt- und Überlandwerke GmbH Lübben
Po obiedzie w Strandcafé Lübben tuż nad brzegiem kanału Sprewy w samym Lübben nasi gospodarze zafundowali uczestnikom 1,5 godzinną przejażdżkę łodziami po kanałach Spreewald. Po relaksowej części pobytu uczestnicy z Polski udali się w podróż powrotną do kraju.
Cieszy mnie bardzo, że miałem swój osobisty udział w realizacji tego ważnego problemu jakim jest ochrona środowiska za pośrednictwem Powiatu z którym współpracujemy od 2000 roku.
Tą drogą chciałbym osobiście podziękować Panu Staroście Stephenowi Loge i jego współpracownikom za precyzyjne przygotowanie wizyty. Jest to bardzo istotny przykład współpracy międzynarodowej na szczeblu ponadpowiatowym z wykorzystaniem kontaktów jakie ma Powiat Wolsztyński z naszymi przyjaciółmi zza Odry.
W tym miejscu należy jeszcze dodać ze strony samorządu Powiatu Wolsztyńskiego w całym cyklu realizacji programu brały udział pracownice Wydziału Ochrony Środowiska naszego Starostwa, które w ten sposób poszerzyły zapewne swoją wiedzę na temat ochrony środowiska naturalnego człowieka.
|