Konferencja w Gościeszynie2008-04-29  

 

 

        W dniu 28 kwietnia br. na terenie Domu Dziecka „Droga” w Gościeszynie, odbyła się niezwykle ważna konferencja Dyrektorów Samorządowych Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych Województwa Wielkopolskiego. O randze tego spotkania może świadczyć fakt, że wśród zaproszonych gości znaleźli się: Pan Senator Mieczysław Augustyn – specjalista od polityki społecznej oraz Pan Poseł Jakub Rutnicki.

Tematem konferencji była sprawa funkcjonowania placówek na terenie województwa oraz omówienie koniecznych zmian legislacyjnych. Poszczególni mówcy zwracali uwagę na panujący dualizm w zatrudnieniu pracowników (część z nich jest zatrudniona w oparciu o Kartę Nauczyciela a część o Kodeks Pracy ), rozbieżność w wymaganiach stawianym placówkom przez poszczególne instytucje (np. Sanepid i służby kontrolne Wojewody) , długie okresy oczekiwania na rozstrzygnięcia sądów lub badania w Rodzinnych Ośrodkach Diagnostyczno – Konsultacyjnych, brak precyzyjnych przepisów dotyczących placówek interwencyjnych, problemy w pozyskaniu do pracy specjalistów (np. psychologów lub terapeutów), częstego kierowania do placówek opiekuńczo – wychowawczych dzieci wymagających resocjalizacji. Omawianych problemów było wiele i należy stwierdzić, że wymagają one pilnego załatwiania.

O planach Rządu, Sejmu i Senatu w porządkowaniu spraw związanych  z wychowaniem zastępczym mówił Pan Senator Mieczysław Augustyn. Ocenił jak ważna jest dyskusja w tym zakresie i zaprosił uczestników konferencji do aktywnego włączenia się w procesy legislacyjne. Głos środowiska praktyków jest ważny dla kształtowania polityki Państwa.

Pan Starosta Ryszard Kurp w swoim wystąpieniu ocenił ekonomiczny aspekt funkcjonowania placówek. Okazuje się, że powiaty nie są zainteresowane  w powoływaniu palcówek opiekuńczo – wychowawczych, gdyż tańsze jest umieszczanie dzieci w placówkach funkcjonujących w innych częściach kraju. Wynika to z faktu, że w kosztach utrzymania wychowanka nie można zawrzeć np. kosztów remontów. Zdaniem Pana Starosty  zmiany w zasadach odpłatności mogą spowodować powołanie w każdym powiecie niewielkiej placówki, co z punktu widzenia wychowawczego miałoby olbrzymie znaczenie. Tym samym służby socjalne w sposób szybki i efektywny mogłyby zająć się pracą w rodzinie wychowanka celem przygotowania warunków do jego powrotu. Istnieje więc szansa, że ekonomia wymusi zmiany systemowe, korzystne dla sfery wychowawczej.

Na zakończenie Pan Starosta Ryszard Kurp podziękował za udział w konferencji jej uczestnikom jak również pogratulował inicjatywy głównemu organizatorowi Panu Dyrektorowi Wojciechowi Kowalczykowi.