Zjazd Wójtów, Burmistrzów i Starostów w Jeleniej Górze2008-04-21  

 

 

       W dniach 16– 18 kwietnia br. brałem udział w organizowanym  przez WOKiSS Zjeździe szkoleniowym Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów Miast i Starostów. Miejscem spotkania samorządowców z Wielkopolski był Hotel MERCURY w Jeleniej Górze. Program merytoryczny w całości przygotowali prawnicy etatowi WOKiSS-u pod kierunkiem Dyrektora Biura, Pana Macieja Kozika, który był obecny z nami  przez cały czas Zjazdu.

 

Pierwszego dnia odbyło się szkolenie w zakresu ochrony środowiska. Dokładnie temat dotyczył zarządzania środowiskiem a w szczególności roli, jaką w tym zarządzaniu spełnia samorząd dowolnego szczebla.

W trzech kolejnych sesjach problemowych omówiono:

- Programowanie jako narzędzie skutecznego zarządzania środowiskiem

- Problemy wdrażania lokalnych systemów gospodarki ściekowej.

( Oba powyższe tematy omawiali prawnicy naukowi Centrum Edukacyjnego Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju UAM  - Pani Małgorzata Stępniewska i dr Damian Łowicki.)

- Kierunki finansowania ochrony środowiska z funduszy Unii Europejskiej

(Ten temat zreferował Pan Waldemar Pruss na co dzień pracujący jako konsultant WOKiSS ds. programów unijnych.)

 

        Projekt „Zarządzanie  środowiskiem – zintegrowany projekt edukacyjny dla pracowników  samorządowych” jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skąd WOKiSS pozyskał część środków na realizację kilkumiesięcznego programu. Cykl szkoleniowy z tego zakresu przewiduje jeszcze szkolenia dla inspektorów wydziałów ochrony środowiska poszczególnych samorządów w miesiącach maj i czerwiec. Następnie w miesiącu lipcu przewiduje się wyjazdy studyjne do Niemiec. Dwudniowe wyjazdy zaplanowane są dla trzech grup około 30 – 40 osobowych. Jako Wiceprezes Zarządu WOKiSS zobowiązałem się do organizacji tych wyjazdów do powiatu Dahme-Spreewald, z którym mamy jako powiat wolsztyński współpracę na wielu płaszczyznach. Tym razem z naszej współpracy będą korzystać samorządowcy z całej Wielkopolski poznając między innymi zasady ochrony środowiska a szczególnie gospodarkę odpadami stałymi oraz gospodarkę wodno-ściekową.

        Drugi dzień Zjazdu był potraktowany turystycznie. Po wcześniejszym śniadaniu i trzygodzinnej podróży, mieliśmy możliwość zobaczyć fragment Drezna jednego z ładniejszych miast leżącego blisko polskiej granicy. Szczególne wrażenie na uczestnikach wyjazdu zrobiły zabytki budowlane, na powstanie których miał duży wpływ Król August III Mocny.

 








             

Trzeci dzień Zjazdu poświęcony był omówieniu procedury absolutoryjnej w samorządach.

Problematykę tę omówił Pan Mieczysław Klupczyński, który do końca marca br. pełnił funkcję Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu. Uwagi byłego Prezesa były bardzo cenne, gdyż na konkretnych przykładach pokazał nam samorządowcom najczęściej popełniane błędy przy ustaleniu procedury absolutoryjnej dla wójtów, burmistrzów czy Zarządów Powiatów.

Ponieważ Pan Mieczysław Klupczyński zakończył z dniem 30 marca br. pracę w Regionalnej Izbie Obrachunkowej, miałem wyjątkową okazję i jednocześnie zaszczyt wraz z Dyrektorem Maciejem Kozikiem podziękować Panu Prezesowi za 15 letnią pracę w RIO oraz za wiele cennych uwag i rad podczas pracy dla samorządu, życząc jednocześnie wiele sukcesów w nowej pracy.

W załączeniu kilka fotografii z trzeciego dnia Zjazdu, a w szczególności z pożegnania Pana Mieczysława Klupczyńskiego.

Po wyczerpaniu założonego wcześniej programu w godzinach popołudniowych opuściliśmy gościnną Jelenią Górę.

Osobiście chciałbym pogratulować pomysłu organizacji tego Zjazdu i jego perfekcyjnego przeprowadzenia Panu Dyrektorowi Maciejowi Kozikowi i Jego współpracownikom.

 

 

Starosta Wolsztyński

(Wiceprezes Zarządu WOKiSS)

 

 

/-/ Ryszard Kurp